Підпали лісу, чеченці та кримінальні авторитети: покази свідків у справі Гандзюк

Дата публікації: сб, 10/10/2020 - 16:43

 

Новий етап у справі про вбивство радниці міського голови Херсона Катерини Гандзюк: суд допитав чотирьох свідків обвинувачення. Вони підтвердили покази, які давали раніше слідчим, але повідомили й нові деталі.

Про це розповідає hromadske.

 

Чорна вирубка, підпал лісу та лайно 

Дніпровський суд Києва 8 і 9 жовтня допитав Ігоря Павловського, Володимира Васяновича, Сергію Брагу та Павла Пилипенка. Свідки говорили в присутності обвинувачених. Зовсім недавно близькі товариші та партнери — тепер свідчили один проти одного під присягою. Свідків заводили по черзі, їм було заборонено спілкуватися до завершення допитів. 

Один із головних мотивів нападу на Катерину Гандзюк, за версією слідства — схеми щодо розкрадання та підпалу лісу на Херсонщині, про які вона писала. Підприємець із Херсонщини Сергій Брага розповів, що раніше він займався вирубкою лісу в області, мав відповідну ліцензію. Але в галузь зайшли Олексій Левін та його батько Олексій Москаленко. І підприємця витіснили.

За даними слідства, Олексій Левін є кримінальним авторитетом Херсонської області, працював помічником депутата обласної ради Миколи Ставицького й був радником голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера. Проте сам Мангер це заперечив і сказав, що спілкувався з ним, «як і з усіма іншими помічниками депутатів». Раніше Левін був засуджений до 12 років — зокрема за злочини, пов’язані з підготовкою до вбивств. Слідство переконане, що саме через нього передавали гроші родинам інших підозрюваних у справі Гандзюк, аби ті мовчали. 19 серпня 2018 року Левін виїхав з України. Його оголосили в міжнародний розшук, а згодом затримали в Болгарії.

Свідок Брага повідомив, що ліс підпалювали та рубали люди голови Херсонської облради Владислава Мангера та Левіна, зокрема підприємець Микола Урманов. Охороняли незаконну вирубку, за словами Браги, спортсмени під керівництвом Левіна. За його інформацією, підпал Олешківського лісу в травні 2018 року, про який писала Катерина Гандзюк — це теж справа рук Левіна. 

Брага підтвердив, що знайомий із Сергієм Торбіним, Ігорем Павловським і був присутній на зустрічі, де обговорювали ініціативу Катерини Гандзюк про створення «Муніципальної варти» в місті. Свідок розповів, як після цього до них зайшов Олексій Левін і вони заговорили про напад на активістку. За словами Браги, Левін сказав присутнім: «Зберіть необхідну кількість людей для люстрації Гандзюк, ми з Миколайовичем заплатимо». Обговорювали варіанти облиття зеленкою та лайном. Далі свідок пригадав, як Павловський сказав: якщо вона почне махати руками, то вони самі будуть у лайні. Після цього, запевняє Брага, вони з Пилипенком вийшли з приміщення. 

Коли ж Брагу почали допитувати адвокати обвинувачених, той відповів: «Це моя позиція. Ви захищаєте вбивць молодої жінки — це ваша позиція».

 

«Хочу сказати правду»

«Я ніколи не відгукувався негативно про Катерину та про жінок загалом. Я їх не б’ю і не обливаю кислотою. А тут таке зробили. Не знаю, скільки мені ще залишилося, але я не хочу брати гріх на душу — хочу сказати правду», — повідомив у суді під присягою Ігор Павловський, якого обвинувачують у приховуванні злочину. Саме він раніше розповів слідству, що в серпні 2018 року до нього забіг переляканий Левін і сказав: «Це ми замовили Катю Гандзюк, ми з Миколайовичем замовили Катю Гандзюк». Тоді Павловський припускав, що Миколайович — це голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер, оскільки Левін так його називав. Але згодом Ігор Павловський змінив свідчення, нібито забувши про Миколайовича. У суді він пояснив, що зробив це через погрози йому й доньці.

Також Павловський розповів, що після нападу на Катерину Гандзюк Левін передавав гроші дружині вже затриманого за підозрою в організації нападу Сергія Торбіна — для дотримання мовчання й на адвоката. Робив він це через спільного знайомого, Василя, але припинив допомагати після смерті активістки в листопаді 2018 року. Сама дружина Торбіна нібито не знала, від кого гроші, думаючи, що це від добровольчого батальйону, де раніше служив її чоловік. Також Павловський зазначив, що вже в ізоляторі СБУ Олексій Левін пропонував йому 20 тисяч євро за мовчання, додавши, що від грошей відмовився. 

Обвинувачений Олексій Левін надав суду папірці листування з Павловським, де останній нібито скаржився на умови в ІТТ СБУ та на здоров'я. Павловський підтвердив свій почерк, але сказав, що йому неприємно те, що листи покажуть суду. Адвокатка потерпілих Євгенія Закревська зауважила, що це — моральний тиск на свідка та розкриття таємниці листування. А Левін зазначив, що має ще 15 таких листів.

 

«Батара», СБУ та чеченці

Ще один свідок — Павло Пилипенко. За інформацією місцевих мешканців, належав до злочинної організації, яка займалася викраденнями людей і підпалом майна. Сам він у суді підтвердив, що тривалий час його група на замовлення обливала чиновників зеленкою, кидала їх у смітники та отримувала від них гроші. Але запевнив, що відійшов від цього.

Свідок Пилипенко під присягою розповів, що за три тижні до нападу на Катерину Гандзюк він приїхав до приймальні тодішнього народного депутата Миколи Паламарчука (помічником якого був Ігор Павловський — ред.), на другому поверсі якої було приміщення Сергія Торбіна. Біля будівлі він помітив «мерседес» депутата обласної ради Миколи Ставицького, яким тоді користувався Олексій Левін (Левін був помічником Ставицького — ред.). Біля входу він почув, що Торбін розмовляв нібито з Левіним, який запитував: «Сергію, скільки це ще триватиме? Миколайович злиться». На що Торбін начебто відповів: «Усе нормально. Хлопці працюють».

Також Пилипенко пригадав, як після нападу на Гандзюк спілкувався з Павловським, і той нібито клявся своїми дітьми й говорив «Це не я. Це Лисий (Мангер — ред.), Мєлкій (Левін — ред.) приходив і розповідав». «Якщо це все вилізе, то мене Паламарчук порве. Тому що вибори, БПП, БЮТ», — переказав начебто слова Павловського Пилипенко. 

Також свідок розповів, що після його переведення з ізолятора СБУ до Лук’янівського СІЗО й надання показів проти Левіна та Мангера до нього в камеру зайшов кримінальний авторитет «Дред» і ще один чоловік, який ударив Пилипенка по потилиці. «У такий спосіб дали зрозуміти, що розмова буде серйозною, і зателефонували кримінальному авторитету «Батарі» (Володимир Батарейний — ред.)».

Свідок зазначив: його звинуватили в тому, що він свідчить проти поважних людей. Сам він припускає, що це був «привіт» від Мангера, оскільки подія трапилася після того, як він надав свідчення. 

Також адвокати обвинувачених запитували свідка про діяльність в місті ще однієї злочинної групи. Пилипенко розповів, що, за його інформацією, на території Херсонської області діяла група чеченців під керівництвом певного Адама, які їздили на автомобілях із номерами СБУ. Згодом їхню діяльність начебто припинили й порушили кримінальну справу.

 

«Люди просять»

Володимир Васянович — колишній ветеран АТО від Української добровольчої армії. Засуджений за співучасть у нападі на Катерину Гандзюк. «Я причетний до злочину, виконував роль водія. Транспортував людей, які здійснювали спостереження, возив і забирав виконавця», — сказав Васянович. «Люди просять, бо заважає», — з такими словами в липні 2018 року Сергій Торбін нібито запропонував йому та ще трьом атовцям напасти на Гандзюк.

Спочатку планували побиття за 4 тисячі доларів. Купили для цього молоток. «Нам був потрібний напад як ситуація. Щоб Катерина опинилася в лікарні», — запевняє Васянович. Та коли сусідка їх помітила, вони сказали Торбіну, що переходять до кислоти, на що отримали відповідь: «Працюйте». Далі за 300 гривень вони придбали дві пляшки кислоти по 1,7 літра кожна й перелили в банку.

Васянович стверджує, що після затримання Микити Грабчука, який обливав Гандзюк кислотою, Торбін почав шукати гроші для переховування. Спочатку пішов до Павловського, але той не мав грошей і сказав, що спробує взяти в дружини. Але згодом Торбін відмовився і сказав, що все вирішить Льоха, тобто Олексій Левін. Останній приїхав за 30-40 хвилин — і Торбін більше не мав фінансових проблем. Вони вирушили на автовокзал, де й були затримані поліцією. 

«Ви зараз на протезі?», — питає Васяновича батько Катерини, Віктор Гандзюк. «Так», — відповідає свідок. «А ви знали, що Катерина збирала гроші на нього?», — обурюється батько. «На той час — ні», — каже Васянович.

Загалом у справі нападу на Катерину Гандзюк планують допитати приблизно 100 свідків, це відбудеться після вивчення 50 томів справи. 

відео / фото галерея