Тривалий розгляд справ у судах був і залишається однією з ключових проблем судової системи України. Як показує практика, подекуди очікування судового рішення може тривати місяцями, а то й роками всупереч встановленим процесуальним строкам.
Що ж робити у подібних ситуаціях та як вплинути на швидкість розгляду судової справи, яка стосується невиплати пенсії?
Запитання:
Добрий день! Сьогодні прочитала ваш пост у Фейсбук про повернення заборгованості по пенсії ВПО. Хочу запитати. Нашій бабусі 87 років. Переїхала з Донецька до Києва. З серпня в адміністративному суді знаходиться її позов щодо виплати боргів з пенсії, справу досі не розглянуто. На питання «чому не розглядається», кажуть, що «багато справ, чекайте». Що порадите? Дякуємо.
Відповідь:
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання:
- пенсійних виплат,
- соціальних виплат непрацездатним громадянам,
- виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням,
- виплат та пільг дітям війни,
- інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг
мають бути розглянуті судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно адміністративна справа Вашої бабусі щодо виплати заборгованості з пенсії вже давно мала бути розглянута судом. За таких обставин радимо Вам не усно, а саме письмово звернутися до суду, в якому знаходиться судова справа. У заяві варто зазначити дату відкриття провадження та, посилаючись на ст. 258 КАС України, вказати, що строки для розгляду справи вже пройшли, і така справа має бути розглянута невідкладно.
Крім того, у заяві можна навести практику Європейського суду з прав людини (надалі – ЄСПЛ). Так, у справах H.T. v. Germany, Nibbio v. Italy ЄСПЛ підкреслив, що в розумінні Статті 6 Конвенції «Право на справедливий суд», яка містить право на розгляд справи упродовж розумного строку, особлива ретельність потрібна в пенсійних спорах (п. 37 рішення ЄСПЛ по справі H.T. v Germany; п.18 рішення ЄСПЛ по справі Nibbio v. Italy). Існують чисельні випадки, коли пенсіонери-громадяни України, які опинились в ситуації Відповідача, померли не тільки через свій вік або стан здоров’я, але і через нелюдські умови існування, викликані відсутністю грошових коштів на харчування, лікування та догляд. Тому судовий розгляд та вирішення такої справи має бути зроблено в найкоротший строк, достатній для надання оцінки доказам і прийняття висновку по суті вимог.
Зразок подібної заяви до суду Ви можете знайти тут - https://cutt.ly/mlwE4Ek
Звертаємо також увагу, що відстежувати стан розгляду справи можна на сайті судової влади за посиланням https://court.gov.ua/fair/. З відеоінструкцією щодо користування цим електронним сервісом можна ознайомитися тут - http://surl.li/lsby
Інформація щодо виконання судових рішень у пенсійних справах доступна в чат-боті - «Вибрати питання» - «Пенсія» - «поновлення/борги» - «викон.суд.рішень».
VIBER: http://surl.li/jfux
TELEGRAM: http://surl.li/jfvc
Facebook (Messenger): http://surl.li/jdes