Порядок оподаткування легкових автомобілів

Об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно).

Розрахункова середньоринкова вартість легкових авто для оподаткування транспортним податком з 01.01.2017 р. знижена в два рази. Якщо у 2016 році це було 750 мінімальних зарплат (МЗП), то в 2017 році - 375 МЗП. Враховуючи, що на 1 січня 2016 року МЗП становила 1378 грн., податок платили ті власники транспорту, у кого машина коштувала 1033500 грн. З 1 січня 2017 року МЗП становить 3200 грн., відповідно, податок стягується з автомобілів, які коштують 1200000 гривень і більше.

Розрахункова вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму двигуна, типу палива. Тип коробки передач та пробіг легкового автомобіля до уваги вже не береться.

Мінекономрозвитку щороку до 1 лютого податкового (звітного) року на своєму офіційному сайті розміщує перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та які згідно з пп. 267.2.1 Податкового кодексу є об’єктами оподаткування.

Обчислення суми податку з об’єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку (пп. 267.6.1 Податкового кодексу).

Відповідно допп. 267.6.2 Податкового кодексу, податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам-нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об’єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Відповідно до підпункту 14.1.163 Податкового кодексу, перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

Новий транспортний засіб - транспортний засіб, що не має актів державної реєстрації уповноважених органів, у тому числі іноземних, які дають право на його експлуатацію .

Транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.

Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року N 1388.

Якщо на транспортні засоби уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право їх експлуатувати, то вони вважаються використовуваними. Датою початку користування (вводу в експлуатацію) транспортних засобів, що були в користуванні та ввозяться на митну територію України, вважається дата їх першої реєстрації, визначена в реєстраційних документах, які видано уповноваженими державними органами та дають право експлуатувати ці транспортні засоби на постійній основі.

У разі відсутності реєстраційних документів першої реєстрації транспортних засобів датою початку використання транспортного засобу вважається календарна дата його виготовлення (день, місяць, рік). У разі, якщо календарну дату визначити неможливо, то такою датою слід вважати 1 січня року виготовлення, зазначеного в реєстраційних документах.

ІАС Консультант

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)