Порушення нотаріусом вимог законодавства не може бути підставою для визнання правочину недійсним - ВС

Дата публікації: пт, 10/29/2021 - 13:06

 

Порушення нотаріусом вимог Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України не може бути підставою для визнання правочину недійсним (ВС КЦС справа 219/11149/18 від 20 жовтня 2021 року)
 
Юридичне бюро "Лінія права" ділиться цікавою практикою Верховного Суду по одній зі своїх справ.
 
В наведеній справі Позивач звернувся до суду з позовом про визнання довіреностей недійсними, визнання недійсними договорів купівлі-продажу квартир та витребування майна з чужого, незаконного володіння.
 
Позивач вважав, що довіреності та договори купівлі-продажу квартир є недійсними, оскільки він є громадянином Республіки Польща, українською мовою не володіє, тексти документів при їх посвідченні позивачу не перекладались, позивач був впевнений, що уповноважує відповідачів на користування належним йому майном, а не на розпорядження (відчуження) цим майном. При цьому, нотаріуси змісту довіреностей позивачу не роз`яснили та їх перекладом позивача не забезпечили.
 
Суди 1-ої та апеляційної інстанції встали на бік позивача та позов задовольнили в повному обсязі. В обґрунтування свої рішень, суди поклали допущені нотаріусами порушення під час посвідчення оспорюванихдовіреностей.
 
Водночас, Касаційний цивільний суд послався на постанову Великої Палати Верховного Суду від 25 травня 2021 року в справі № 522/9893/17 (провадження № 14-173цс20) та зазначив:
 
- суди при задоволенні позовних вимог про визнання довіреностей недійсними вважали, що вони суперечать Закону України «Про нотаріат», Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, оскільки, зокрема, нотаріуси під час видачі довіреностей не забезпечили йому перекладу таких довіреностей на зрозумілу для нього мову, не відобразили в посвідчувальному написі обставини, що позивач в даному випадку володів та розумів українську мову;
 
- суди не звернули увагу, що під змістом правочину розуміється сукупність умов, викладених в ньому. Зміст правочину, в першу чергу, має відповідати вимогам актів цивільного законодавства, перелічених в статті 4 ЦК України. Під вимогами, яким не повинен суперечити правочин, мають розумітися ті правила, що містяться в імперативних нормах.
 
- суди не врахували, що вказані акти (Закон України «Про нотаріат», Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та Інструкція про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України) не є актами цивільного законодавства у розумінні статті 4, частини першої статті 203 ЦК України, а тому в них не можуть міститися вимоги до змісту правочину. За таких обставин, відсутні підстави для визнання недійсними оспорюваних довіреностей;
 
Рішення ВС КЦС справа 219/11149/18 від 20 жовтня 2021 року.

Схожі публікації

відео / фото