Порядок оскарження повідомлення-рішення податкової

У випадку, коли органами ДФС виявлено порушення Податкового законодавства, платник податків отримує відповідне повідомлення-рішення. Проте, як бути, коли платник податків не згоден із рішенням ДФС?

Згідно Податковому кодексу України (далі - ПК), органи ДФС у деяких випадках можуть самостійно встановлювати розмір податкового зобов'язання для платника податків. Часто такі ситуації виникають, коли за результатами перевірок, у платника податків були виявлені порушення стосовно подачі податкових декларацій чи сплати податкових зобов'язань. У такому випадку, податківці виносять певне рішення відповідно до певної статті ПК і направляють платникові податків відповідне повідомлення-рішення.

Що робити платникові податків, який отримав таке повідомлення-рішення від податківців, але не погоджується з ним? Як і чи можна взагалі оскаржити повідомлення-рішення від контролюючих органів ДФС?

Оскарження повідомлення-рішення податківців

Перш за все, відповідно до частини 5 статті 24 Митного кодексу України оскарження податкових повідомлень-рішень відбувається у порядку, встановленому ПК. Тобто, при отриманні такого повідомлення-рішення, платник податків має право оскаржити його, якщо він не погоджується з викладеною в ньому інформацією.

Як проходить процес оскарження?  

Рішення податкової служби можна оскаржити в адміністративному чи судовому порядку, відповідно до пункту 56.1 ПК. Якщо платник податків вважає, що рішення контролюючого органу неправомірне, грошове зобов'язання встановлене неправильно, або він не погоджується з будь якою іншою інформацією з повідомлення-рішення, він може направити скаргу до вищого контролюючого органу ДФС.

Скаргу до вищого контролюючого органу податкової необхідно надавати у письмовій формі, а до самої заяви на оскарження податкового рішення потрібно надати копії документів (оформлені відповідно із вимогами п. 44.6 ПК), які платник податків може використати як доказ власної правоти, або неправомірності податкового повідомлення-рішення. Наявність всіх необхідних копій документів значно збільшують шанси платника податків на оскарження рішення податківців.  

Подати скаргу необхідно протягом 10 календарних днів, після дня отримання повідомлення-рішення.

Якщо у платника податків виникли проблеми із митницею, її повідомлення-рішення також можна оскаржити, направивши відповідну скаргу до вищого органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Враховуйте, що відповідно до пункту 56.4 ПК під час проведення процедури адміністративного оскарження, обов'язок доведення правомірності рішень контролюючого органу покладається тільки на нього.

Також, платник податків, у випадку оскарження рішення контролюючого органу, має направити до нього відповідне повідомлення, щодо оскарження податкового зобов'язання чи іншого рішення, висунутого контролюючим органом.

Контролюючий орган може прийняти рішення про часткове задоволення скарги платника податків, чи взагалі її повне незадоволення. У такому випадку платник податків отримає відповідне рішення вже стосовно своєї скарги протягом 10 календарних днів із дня подання відповідної скарги.

Платник податків, надаючи скаргу вищим контролюючим органам має бути особливо уважним, адже у разі порушення  вимог пунктів 56.3 та 56.6 ПК, його скарга не буде розглянута і буде повернена із поясненням причини повернення. Контролюючий орган, що розглядає скаргу платника податків має прийняти вмотивоване, правомірне рішення щодо його скарги.

Відповідь стосовно прийнятого рішення, контролюючі органи мають надіслати не пізніше 20 календарних днів із дня отримання скарги платника податків. Втім, скарга може розглядатися і значно довше, аж до 60 календарних днів. У такому випадку, контролюючий орган має повідомити платника податків про продовження строків розгляду скарги. Якщо у встановлений ПК строк рішення контролюючого органу не було надіслане платнику податків, то таке рішення вважається повністю задоволеним на користь платника податків і не підлагяє подальшому адміністративному оскарженню. Також, скарга вважається повністю задоволеною і у випадку, коли не надійшло повідомлення про продовження строку розгляду скарги. У будь якому випадку, рішення контролюючих органів може бути оскаржене у судовому порядку.

Якщо ж платник податків самостійно визначив грошове зобов'язання до сплати – воно не підлягає оскарженню (відповідно до п. 56.11 ПК).

У випадку коли контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання, але це не пов’язано із порушенням платником податків податкового законодавства, платник податків може оскаржити таке рішення у адміністративному порядку протягом 30 календарних днів.

Джерело: Головбух

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)