Повернення 1% вартості придбаного житла. Хто має право? Зразок заяви 2021

Дата публікації: ср, 05/26/2021 - 22:47

 

Кожен українець, який вперше придбав житло (квартиру чи будинок) та сплатив 1% від вартості такого житла в Пенсійний фонд, МАЄ ПРАВО НА ПОВЕРНЕННЯ ТАКОЇ СУМИ В ПОВНОМУ ОБСЯЗІ.

 

ПРАВОВА ОСНОВА:

  1. Закон України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування»;
  2. Порядок сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1740 від 03.11.1998 року.

Законом встановлено, що під час оформлення у нотаріуса договору купівлі-продажу покупець квартири сплачує збір на обов’язкове пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості квартири. В той же час, Законодавець звільнив від такого збору особу яка придбаває житло вперше.

Пунктом 15-1 Порядку №1740, що збір на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1%  від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Слід зазначити, що нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об’єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

 

Чому виник такий порядок: Плати – потім повертай?

Законом України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» так і Порядком № 1740, встановлено що всі громадяни є платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування за винятком тих, які здійснюють операцію з купівлі житла вперше.

Окрім цього, в пункті 15-3 Порядку № 1740 та нормативними актами що регламентують порядок посвідчення нотаріусами договорів купівлі-продажу нерухомості зазначено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

З вищезазначеного випливає, що навіть ті громадяни, які здійснюють операцію з купівлі житла вперше, у будь-якому випадку будуть зобов’язані сплатити пенсійний збір (оскільки відсутній алгоритм, який би надавав можливість перевірки інформації, чи дійсно особа купує житло вперше). Якщо ж пенсійний збір не оплатити, нотаріус просто відмовить у вчиненні такої нотаріальної дії.

Отже, незалежно від кількості купленого житла одним громадянином, він у будь-якому випадку буде зобов’язаний сплатити збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, і вже після оформлення угоди повертати сплачені кошти.

 

Який порядок повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при купівлі житла.

Якщо особа оплатила певну суму пенсійного збору, підписала договір купівлі-продажу (і відповідні відомості були внесені в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно) – фактично здійснила операцію з купівлі житла вперше.

Тому, спочатку необхідно звернутися до територіального управління Пенсійного фонду України із заявою про повернення помилково сплачених грошових коштів (пенсійного збору).


ЗРАЗОК ЗАЯВИ:

Начальнику

Головного управління

пенсійного фонду

України в м. Києві

ПІБ, дата народження,

РНОКПП,

місце реєстрації/проживання;

засоби зв’язку: тел.+38_________

ЗАЯВА

Прошу Вас повернути мені, ПІБ, дата народження, РНОКПП:_________, збір на обов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1% від вартості об’єкту нерухомого майна в розмірі ______ грн., який був помилково сплачений мною при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу квартири/будинку від __.__.20__р..

Кошти прошу перерахувати на наступні банківські реквізити: __________________________________________________.

Додаток:

  1. Копія паспорту та РНОКПП заявника;
  2. Копія договору купівлі-продажу від __.__.20__р.;
  3. Виписка з реєстру права власності на нерухоме майно;
  4. Копія квитанції про сплату збору.

Дата                             (підпис)                                                      ПІБ


 

Таку заяву з додатками можна направити поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення), або особисто передати до канцелярії ПФУ з проставленням відмітки про отримання на другому екземплярі.

Як показує практика, протягом 25-35 календарних днів вам надійде відповідь з відмовою в поверненні коштів.

Якщо все таки, пенсійний фонд відмовив Вам у поверненні таких коштів,  потрібно звертатися з позовом до відповідного адміністративного суду (строк позовної давності становить 6 місяців від моменту отримання відмови).

На цій стадії необхідно підготувати позовну заяву, додати копії документів, що підтверджують факт придбання житла та помилкової сплати збору до пенсійного фонду, а також оплатити судовий збір за подання такої заяви до суду.   

Станом на сьогоднішній день, розмір судового збору за подання такої позовної заяви складатиме 908 гривень (які будуть в майбутньому стягнені з ПФУ на користь заявника).

 

Судова практика

У більшості випадків адміністративні суди обирають позиції Позивачів – тобто осіб, які прагнуть повернути помилково сплачений збір на обов’язкове державне пенсійне страхування. Підтвердженням цього є те, що Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив:

«за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб’єкта владних повноважень зобов’язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов’язана сплачувати збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов’язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу. Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами».

Аналогічні правовідносини також були предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема у постановах Верховного Суду від 30 січня 2018 року (справа №819/1498/17) та 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17).

Тобто у випадку подання повного пакету документів до Пенсійного фонду України та у разі первинної операції з купівлі житла, особа гарантовано зможе отримати помилково сплачений пенсійний збір.

За фактом судового розгляду (який може тривати від 4 до 6 місяців), Ви отримаєте рішення суду, яким буде зобов’язано ПФУ повернути Вам кошти. Після набрання рішенням законної сили Пенсійний Фонд робить відповідне подання до Державного казначейства, яке подається разом із копією рішення суду, оригіналом квитанції та заявою встановленого зразка, у якій також зазначаються банківські реквізити, на які необхідно перерахувати кошти. Останнім і заключним етапом є повернення грошових коштів на ваш банківський рахунок. У загальному весь процес може тривати до 12 місяців (за умови відсутності апеляційної скарги з сторони ПФУ).

 

СТРОКИ ДАВНОСТІ

Чинним законодавством України не встановлено строк, у межах якого особа може звернутися до ПФУ із Заявою про повернення збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, навіть якщо Ви вперше придбали житло 6 років назад, у Вас все ще є право на повернення такої суми.

Якщо ж  1% від вартості придбаного житла для Вас є значною сумою коштів, впевнено приймайте міри на їх повернення. Закон і судова практика на Вашій стороні.

 

ПРАВО_online

Схожі публікації

відео / фото галерея