Правила перевезення пасажирів міським транспортом. Права та обов’язки кондукторів/контролерів. Покарання за безквитковий проїзд.

Правила користування громадським транспортом

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 09.10.2006 р. N 329 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 6 грудня 2006 р. за N 1274/13148) затверджені Правила користування трамваєм і тролейбусом у містах України. Останніми визначене все, що можна і що не можна робити у громадському транспорті. Також, є Постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.97 р. N 176, якою затвердженіПравила надання послуг пасажирським автомобільним транспортом.

Пройдемось головними і найбільш важливими моментами:

- співробітники громадського транспорту повинні бути акуратно одягнені і ввічливі з пасажирами;

- при непередбачених обставинах, що спровокували зупинку на маршруті транспорту більш ніж на 10 хвилин, транспортне підприємство, за запитом пасажира, надає довідку про тривалість затримки;

- при поломці транспорту на лінії, пасажири, що оплатили проїзд, при пересадці на іншу одиницю цього транспорту, повторно проїзд не оплачують;

- у зимовий період водії зобов’язані очищати підніжки від снігу і льоду;

- водіям трамваїв і тролейбусів заборонено під час руху продавати талони, їсти, пити, палити, розмовляти з пасажирами, слухати радіо або магнітофон.

Пасажиру в свою чергу, також варто пам’ятати, що він повинен бути ввічливим, оплатити проїзд чи/або мати при собі документи, що підтверджують право на безкоштовний проїзд, а також, не перевозити: вибухонебезпечних, легкозаймистих, отруйних і їдких речовин з різким запахом і наркотичних речовин; гострих, колючих і ріжучих предметів без належної упаковки; зброю без чохла і необхідних документів; речей, розмір яких перевищує параметри 100х50х30, важче 40 кг або довжиною більше 190 см і діаметром більше 30 см (крім дитячих та інвалідних колясок, складних велосипедів і лиж); тварин (крім дрібних звірів і птахів у клітках, собак в наморднику і на повідку і котів, з пред’явленням відповідних на них документів). До того ж не пити, не курити, не бешкетувати, не перебувати в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння, не порушувати громадський порядок і не псувати обладнання.

Права і обов’язки кондуктора громадсього транспорту - трамвая, тролейбусу

Кондуктором є особа, яка відповідає за продаж проїзних талонів, перевірку наявності документів, що дають право на проїзд і повинна мати при собі службове посвідчення, маршрутний і талоно-обліковий листи, талони і розмінні гроші. До обов’язків кондуктора входять продаж талонів, прийняття оплати за проїзд, надання інформації про роботу транспорту та транспортного підприємства (надавача послуг).

Кондуктор має право попросити пасажира пред’явити документи, що підтверджують право на проїзд (талон встановленої форми), і висадити пасажира на наступній станції при відсутності талона.

Також кондуктор має право залучати посадових осіб підприємства перевізника і співробітників органів внутрішніх справ (тобто поліції), при порушенні цих Правил.

Права і обов’язки кондуктора громадсього транспорту - автобусу

Права і обов’язки кондуктора автобуса, на відміну від кондуктора трамвая і тролейбуса в законодавстві не прописані. Хоча, такі норми повинні бути закріплені в посадових інструкціях. Загалом, можна керуватися вищепереліченими правилами проїзду в трамваях і тролейбусах, якщо говорити про обов’язки кондуктора в громадському транспорті, в тому числі в автобусах.

Права і обов’язки контролера в громадському транспорті

Контролером важається особа, що здійснює контроль оплати проїзду і перевезення багажу. Під час виконання своїх обов’язків у контролера повинні бути службове посвідчення, нагрудний знак (жетон, картка тощо) прикріплений на лицьовій частині верхнього одягу з особистим номером контролера, квитанції встановленого зразка, засоби для вимірювання ваги і лінійних габаритів багажу.

За правилами, контролер повинен попередити водія про проведення контролю, показавши посвідчення. При першій вимозі пасажира він зобов’язаний показати своє службове посвідчення, надати інформацію про місце роботи, а також телефон та місцезнаходження підприємства. Після закінчення перевірки повинен бути зроблений запис у відповідних документах.

Контролер має право:

- без черги входити в салон через передні двері;

- перевіряти дотримання пасажирами і кондукторами Правил поведінки в громадському транспорті;

- вилучати недійсні проїзні документи. До них відносяться використані талони і прострочені проїзні талони тривалої дії. Ці документи контролер зобов’язаний здати не пізніше наступного дня в службу виручки або відділ контролю.

Безквитковий проїзд в громадському транспорті

У випадку, якщо уповноважена на то особа, зафіксувала у вас відсутність закомпостуванного талона, без документів, що підтверджують право на пільговий проїзд або з простроченим проїзним, ТО кондуктор або контролер мають право висадити вас на найближчій зупинці, а при злісній непокорі - доставити до найближчого відділення поліції.

Якщо ви погодилися на їх вимогу залишити транспортний засіб, то ніхто НЕ має права утримувати вас до кінцевої станції або затримувати на зупинці.

Ще одним з варіантів розвитку дій при безквитковому проїзді є оплата адміністративного штрафу.

Так, у відповідності до статті 135 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені наступні розміри штрафів:

- штраф за безквитковий проїзд в поїзді (далекого, приміського сполучення), автобусі міжміського сполучення - 10-кратний розмір вартості проїзду;

- штраф за безквитковий проїзд в громадському транспорті (в тому числі за безквитковий проїзд в електричці, якщо мається на увазі міська) - 20-кратний розмір вартості проїзду (якщо проїзд коштує 4 гривні, то відповідно штраф складатиме 80 грн.).

Одночасно із зазначеним - сплата штрафу не звільняє від обов’язку сплатити проїзд. Разом з тим, контролер зобов’язаний видати вам квитанцію про оплату штрафу, а ви відповідно маєте право її вимагати. Протокол про адміністративне правопорушення в таких випадках не складається.

Підведемо підсумки всього вищезазначеного. Дії всіх осіб під час перевезення в громадському транспорті від пасажирів до співробітників транспортного підприємства описані у відповідних законодавчих актах.

Контролер і кондуктор мають право висадити пасажира за безквитковий проїзд.

Адміністративний штраф за безквитковий проїзд можна оплатити без оформлення протоколу прямо на місці і отримати, при його оплаті, квитанцію.

Кондуктор і контролер не мають право затримувати пасажира, якщо він погодився вийти на найближчій зупинці, однак мають право викликати поліцію, якщо пасажир проявляє злісну непокору.

IAC Консультант

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)