Правочин, укладений для уникнення звернення стягнення на майно, може бути визнати недійсним судом - ВП ВС

Дата публікації: пн, 09/02/2019 - 15:36

Правочин, укладений для уникнення звернення стягнення на майно, може бути визнати недійсним судом - ВП ВС

У справі №369/11268/16-ц https://u.to/FkQ6Fg банк звернувся до суду із позовом про визнання договору дарування недійсним і скасування державної реєстрації права власності.

Зазначив, що вироком суду на його користь з відповідача стягнуто збитки. Однак, після відкриття виконавчого провадження боржник подарував дітям по 1/2 частці будинку і земельної ділянки. Отже, договори укладені для уникнення сплати боргу та є фіктивними.

Суд першої інстанції задовольнив позов в частині недійсності договорів, апеляційної – повністю. Відповідач подав касаційну скаргу.

Велика Палата Верховного Суду дійшла у справі важливих висновків.

Фіктивний правочин характеризується його вчиненням сторонами лише для виду, знаючи заздалегідь, що він не буде виконаний.

Така протизаконна ціль як укладення договору дарування майна з родичем для приховування від конфіскації чи звернення стягнення свідчить, що його правова мета є іншою, ніж безпосередньо передбачена правочином (реальне безоплатне передання майна у власність іншій особі).

Тому цей правочин є фіктивним і може бути визнаний судом недійсним.

Верховний Суд визначив, що позивач вправі:

✔️ звернутися до суду із позовом про визнання договору недійсним з причини його направленості на уникнення звернення стягнення на майно на підставі загальних засад цивільного законодавства (п. 6 ст. 3 ЦК) та недопустимості зловживання правом (ч. 3 ст. 13 ЦК),

✔️ послатися на спеціальну норму, що передбачає підставу визнання правочину недійсним. Наприклад, ст. 234 ЦК або ст. 228 ЦК.

Суд залишив оскаржувані рішення без змін, оскільки відповідач знав про існування вироку та міг передбачити негативні наслідки, дарування було спрямоване на приховування майна. Отже, висновки судів обґрунтовані.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео / фото)