Прихована агітація: П’ять суддів ВС звинуватили Зеленського у агітації за «Слугу народу»

Дата публікації: чт, 10/29/2020 - 11:33

 

Відеозвернення Зеленського про «всенародне опитування» є політичною рекламою і прихованою агітацією, зазначили судді в «окремій думці»

Судді Великої палати Верховного суду Віктор Пророк, Тетяна Анцупова, Олена Кібенко, Леонід Лобойко і Дмитро Гудима визнали протиправними дії президента Володимира Зеленського. Мова про оприлюднення 13-16 жовтня 2020 року відеозвернень щодо загальнонаціонального опитування в день чергових місцевих виборів.

Про це повідомляє «Главком» з посиланням на окремі думки вказаних суддів, датовані 25 жовтня, тобто у день проведення місцевих виборів.

Ці судді не погодилися з рішенням Великої палати Верховного суду, яка відмовила у задоволенні позову кандидатки у депутати Київської міської ради Наталії Новак до президента. На думку позивачки, дії глави держави є прихованою передвиборною агітацією через оприлюднення ним відеозвернень про проведення загальнонаціонального опитування у день виборів. Натомість Велика палата Верховного суду вважала, що глава держави під час відеозвернень прямо не спонукав виборців голосувати за певного кандидата чи партію.

Разом з тим, на думку суддів Великої палати Верховного суду Віктора Пророка, Тетяни Анцупової, Олени Кібенко і Леоніда Лобойка, словосполучення «Україна - це ти!», яке Володимир Зеленський використав під час відеозвернень 13-16 жовтня, є передвиборним гаслом політичної партії «Слуга народу» на чергових місцевих виборах. 

«На нашу думку, загальновідомими є обставини, що політична партія «Слуга народу», назва якої запозичена з однойменного телевізійного проекту, в якому головну роль зіграв актор Володимир Зеленський, асоціюється з президентом України. Саме ця політична партія висувала Володимира Зеленського кандидатом у президенти; під його політичними гаслами політична партія «Слуга народу» брала участь у дострокових парламентських виборах 2019 року та досі користується його підтримкою. Таким чином, у свідомості виборців відповідач і пов`язана з ним політична партія «Слуга народу» є нероздільними суб`єктами політичної діяльності, які реалізують спільну політичну програму, про що прямо зазначено у передвиборній програмі цієї партії… Отже, на підставі аналізу загальновідомих обставин, наданих сторонами доказів і пояснень сторін можна зробити висновок, що однією з цілей проведення загальнонаціонального опитування у день проведення місцевих виборів є мобілізація президентом України виборців, які його підтримують, спонукання їх прийти та проголосувати в день виборів за кандидатів від політичної партії «Слуга народу». Тому відеозвернення відповідача, яких стосується цей спір, мали бути марковані як політична реклама», – зазначено  в окремій думці суддів.

Судді зауважили, що у дії глави держави можна розцінювати як приховану передвиборну агітацію за політичну партію «Слуга народу».

Зі свого боку суддя Великої палати Верховного суду Дмитро Гудима також зазначив: висловлювання президентом «Україна – це ти!» під час відеозвернень є прихованою передвиборною агітацією. Тому, як наголосив служитель Феміди, Велика палата Верховного Суду мала би частково задовольнити апеляційну скаргу позивачки, визнавши протиправними дії президента Володимира Зеленського щодо участі у передвиборній агітації на чергових місцевих виборах 25 жовтня шляхом оприлюднення 13-16 жовтня 2020 року відеозвернень з використанням гасла політичної партії «Слуга народу» про проведення загальнонаціонального опитування через відсутність позначення цих відеозвернень як політичної реклами, а також через відсутність у глави держави повноважень з ініціювання такого опитування.

Нагадаємо, що 25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Паралельно з ними президент Володимир Зеленський поставив виборцям 5 питань, на які вони могли дати відповідь біля виборчих дільниць. Ось перелік:

Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?
Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?
Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?
Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях – для зменшення болю у важких хворих?
Чи підтримуєте ви право України на використання безпекових гарантій, визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності? 

 

відео / фото галерея