Проживання подружжя разом після розлучення не свідчить, що вони є сім'єю

Дата публікації: чт, 11/21/2019 - 16:35

Касаційний цивільний суд звернув увагу на необхідності доведення існування відносин САМЕ сімейного характеру, а не таких, що існують між співвласниками житла або співмешканцями з причини відсутності іншого місця проживання.

У справі №748/897/18 https://u.to/er-GFg позивачка просила суд встановити факт проживання з колишнім чоловіком однією сім’єю без реєстрації шлюбу.
Судом встановлено, що шлюб було розірвано, а ведення спільного господарства припинено ще у 2012р. Ухвалою суду визнано мирову угоду, згідно з якою розподілено будинки та земельні ділянки.
Чоловік склав заповіт, яким набуте нерухоме майно заповів іншій особі.

Після його смерті у 2017р. за отриманням спадщини звернулась як особа за заповітом, так і позивачка, що проживала зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як 5 років до відкриття спадщини.

КЦС підстав для задоволення позову не знайшов, обґрунтувавши рішення наступним:
✔️ Право на спадкування за законом у 4 чергу мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини (ст.1264 ЦК).
✔️ Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (ч.2 ст.3 СК).
✔️ Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат і т.п. (п.6 рішення Конституційного Суду від 03.06.1999р. №5-рп/99).
✔️ У даній справі проживання осіб за однією адресою пов`язане поділом майна між ними та відсутністю іншого місця проживання. Вказані відносини не носили характеру сімейних відносин.

Тож КЦС дійшов висновку, що позивачка не довела продовження сімейних відносин після розлучення з відповідачем.

Правова позиція ВС https://u.to/er-GFg

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото