Революційні зміни у процесуальному законодавстві: чого чекати юристам і адвокатам?

Дата публікації: сб, 02/01/2020 - 19:22

15.01.2020р. парламентом було прийнято ініційований Президентом ЗУ «Про внесення змін до ГПК, ЦПК та КАС щодо удосконалення перегляду судових рішень в апеляційному та касаційному порядку», який передбачає «революційні» зміни у процесуальне законодавство.

Згідно з Пояснювальною запискою до законопроекту, Верховний Суд виконує функцію «суду права», розглядаючи найважливіші для суспільства спори та питання права, які мають фундаментальне значення для формування правозастосовчої практики.

Закон передбачає, що касаційне оскарження матиме місце у виключних випадках.

Найголовніша новація в тому, що фактично єдиною підставою для перегляду справи у ВС стає «висновок щодо застосування норми права, викладений у постанові ВС», тобто «правова позиція» https://u.to/6u5bFw, сформована КГС, КЦС та КАС протягом 2-х років своєї роботи.

Це зумовило зміни до наступних норм:
1️) Форма касаційної скарги (ст.ст. 290 ГПК, 392 ЦПК, 330 КАС)
2️) Підстави: 
✔️ касаційного оскарження (ст.ст.287 ГПК, 389 ЦПК, 328 КАС)
✔️ відмови у відкритті касаційного провадження (ст.ст.293 ГПК, 394 ЦПК, 333 КАС)
✔️ закриття відкритого касаційного провадження (ст.ст.296 ГПК, 396 ЦПК, 339 КАС).

Важливо, що суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті провадження, якщо ВС вже висловлював висновок щодо застосування норми права у подібних правовідносинах і суд апеляційної інстанції переглянув рішення згідно з висновком.

Таким чином, філософія, яка покладена в основу нових підходів до порядку касаційного оскарження, полягає в тому, що на всіх етапах судового процесу (у всіх трьох інстанціях) сторони та їх представники повинні знати та застосовувати «правові позиції, сформовані КГСhttps://cutt.ly/krY3Dfp , КЦС https://cutt.ly/nrY3SXa та КАС https://cutt.ly/TrY3DDT ». 
Саме це віднині стає запорукою належного юридичного супроводу справи та відстоювання своїх інтересів в суді.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото