Різний строк для вчинення виконавчого напису є дискримінацією

Дата публікації: чт, 08/22/2019 - 10:06

ВП ВС визначила єдиний для фізичних та юридичних осіб строк звернення до нотаріуса для вчинення виконавчого напису

Відповідних висновків суд дійшов у справі №916/3006/17 https://u.to/rwEgFg за позовом про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Суди першої та апеляційної інстанцій позов задовольнили, визнавши обґрунтованими доводи щодо пропуску строку звернення до нотаріуса.

Однак, ВП ВС із рішеннями не погодилась та дійшла наступних висновків

Встановлення у ст. 88 Закону України «Про нотаріат» для юридичної особи-кредитора:

✔️ меншого строку для вчинення виконавчого напису щодо майна юридичної особи-боржника (1 рік) є дискримінацією юридичної особи-кредитора;

✔️ більшого строку щодо майна фізичної особи-боржника (3 роки) – дискримінацією фізичної особи-боржника.


Строк давності для вчинення виконавчого напису повинен бути прямо передбачений законом і не може бути змінений домовленістю сторін.

При цьому Верховний Суд відступив від висновку у постанові від 17.05.2018 р., справа №307/1580/17 https://u.to/FwIgFg, згідно з яким нарахування заборгованості не обмежується трирічним строком, якщо сторонами збільшено позовну давність.

Суд повинен встановити та зазначити в рішенні, чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем. Інформація про наявність у суді іншого позову сама по собі не є доказом недотримання умови про безспірність.


Отже, строк для звернення до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису безпосередньо пов'язаний з позовною давністю. Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України). Загальний строк для звернення до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису становить три роки незалежно від суб'єктного складу сторін правовідносин.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)