Розірвання договору оренди земельної ділянки з ініціативи власника-орендодавця

Дата публікації: пн, 11/25/2019 - 11:35

Питання

Я є власницею земельної ділянки, хочу розірвати договір з орендарем до закінчення його строку, до орендаря не маю ніяких притензій. Земля потрібна для власного використання. Чи можу я це зробити згідно з договором, виплативши орендарю понесені збитки, наприклад в цей період за внесення добрив?

Відповідь

Відповідно до вимог Закону України "Про оренду землі" розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Якщо у Вашому договорі прописана умова про дострокове розірвання договору, то у разі, якщо орендар не заперечує, розірвати договір можливо.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.

На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом, в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених ст.24,25 Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом та іншими законами України.

Це означає, що одностороння відмова повинна передбачатися у договорі та мати відповідний механізм. Наприклад, у разі систематичного порушення орендарем договору, псування, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, орендодавець може надіслати орендарю лист-повідомлення розірвання оренди з повідомленням про вручення, що підтвердить бажання розірвати договір та зафіксує момент, коли орендар дізнався про розірвання договору. З моменту отримання зазначеного листа орендар має звільнити орендовану землю протягом відповідного періоду, враховуючи сезонність та с/г роботи (наприклад, період збору врожаю, тощо).

У разі  розірвання договору оренди землі орендар зобов’язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов’язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов’язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.

У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону. Це, у Вашому випадку, стосується внесення добрив, але це робиться на вимогу орендаря. 

адвокат
 
Адвокат Ірина Леонова,
b2bconsult

Схожі публікації

відео / фото