Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом - позиція ВП ВС

Дата публікації: пт, 08/13/2021 - 09:52

 

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини. Разом з тим чинне процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.

Відповідне положення мсітиться у додатковій постанові Великої Палати від 7 липня 2021 року у справі № 910/12876/19.

 

Обставини справи

25 червня 2021 року позивач надав до суду заперечення на заяву ТОВ "Інновер Україна" про ухвалення додаткової постанови про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу, у якій просив відмовити в її задоволенні повністю.

 

Позиція ВС

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися в ці правовідносини.

Разом з тим чинне процесуальне законодавство визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.

Відповідно до частини третьої статті 123 ГПК до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

За частиною першою статті 124 ГПК разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи.

Частина друга та третя статті 126 ГПК передбачає, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

 

Ольга Баранова, провідний юрист-аналітик ЛІГА:ЗАКОН Бізнес

Схожі публікації

"Гонорар успіху" адвоката належить до судових витрат, оскільки є складовою гонорару адвоката
Втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару
Чи потрібно для стягнення витрат на правничу допомогу подавати детальний опис робіт - позиція ВС
Хто визначає вартість послуг адвоката?
Для відшкодування витрат на правничу допомогу докази оплати послуг адвоката не потрібні
5 мифов и заблуждений о работе адвоката
Хоча заявник ще не сплатив адвокатський гонорар, він має сплатити його згідно із договірними зобов'язаннями
Час, який адвокат витрачає на дорогу до суду, є складовою правничої допомоги і підлягає компенсації
Умови для компенсації витрат на професійну правничу допомогу (гонорар успіху)
Чи повинен клієнт оплачувати адвокатові час, витрачений на дорогу : позиція ВС

відео / фото