Самооборона чи перевищення меж оборони: Аваков відреагував на подію на Тернопільщині

Дата публікації: чт, 05/06/2021 - 22:09

 

Як повідомлялось раніше, на Тернопільщині молодий хлопець, ветеран АТО, захищаючись від групи нападників смертельно поранив одного з них. За фактом події було порушено кримінальну справу і хлопцю було оголошено підозру згідно статті 118 ККУ (Умисне вбивство при перевищенні меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення).

Дана подія набула широкого розголосу у ЗМІ та соцмережах та викликала купу запитань: чи дійсно було перевищення меж оборони? чи мають право громадяни на самозахист? що робити, коли в оселю "вламуються" нетверезі особи? ...

Згодом з'явилась і реакція міністра МВС Арсена Авакова. Далі пряма мова:

"Слідство у справі про напад п‘ятьох нетверезих молодиків на будинок ветерана АТО буде передано в ГСУ Нацполіції.

Вважаю передчасним та необґрунтовани пред’явлення підозри 24-річному ветерану АТО, який був вимушений застосувати холодну зброю для самозахисту після того, як до нього, до його домівки, прийшли п’ятеро нападників, один із яких пізніше загинув від отриманих поранень, - зазначив Арсен Аваков. - Життя людини безцінне, і ніхто немає права зазіхати на нього".

Міністр внутрішніх справ наголосив, що право на самооборону та захист свого житла, крім випадку перевищення меж необхідної самооборони, - кожному гарантоване Законом. І додав, що слідство цього інциденту буде передане до Головного слідчого управління Нацполіції.

«Справа про вторгнення на територію домоволодіння та напад групи з п’ятьох осіб на ветерана АТО буде передана в Головне слідче Управління Національної поліції, а слідчі звернуться до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу з цілодобового домашнього арешту - на особисте зобов’язання, - зазначив Арсен Аваков, додавши, що «слідство буде повним, неупередженим та об‘єктивним».

ДОВІДКОВО: стаття 36, пункт 5, Кримінального кодексу України:

Не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення, незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає."

 

Після реакції Арсена Авакова на подію постають інші питання.

Чи звернув би міністр увагу на цей випадок якщо б не було суспільного розголосу і резонансу?

У своєму повідомленні міністр неодноразово робить акцент на тому, що підозрюваний - ветеран АТО. Цікаво, а якою б була реакція якщо б не було цього статусу і чи мають право на захист громадяни, які не були учасниками АТО/ООС? Наприклад з судового реєстру можна побачити, що в подібних випадках особа, яка захищаючись наносила смертельні поранення нападнику, отримувала довготривалий термін - і такі випадки не поодинокі. Яким чином впливає статус учасника АТО на можливість самозахисту?   

 

 

відео / фото галерея