Самопредставництво юридичної особи в суді

Дата публікації: чт, 02/13/2020 - 11:08

З внесенням змін до Конституції України, починаючи з 1 січня 2017 року правила представництва в суді змінилися. Статтею 131-2 Конституції України закріплене виключне право адвокатів на представництво іншої особи в суді. При цьому заборона особі представляти себе саму відсутня.

Поняття "самопредставництва", зокрема, розкривається в Господарському процесуальному кодексі України (ст. 56), Кодексі адміністративного судочинства України (ст. 55), Цивільному процесуальному кодексі України (ст. 58).

По-перше, чинні процесуальні кодекси визначають поняття "самопредставництва юридичної особи" шляхом закріплення такого права тільки за керівником або членом виконавчого органу такої юридичної особи, а для держави та територіальної громади - тільки за керівником відповідного органу, що в цілому значно обмежує та звужує можливість самопредставництва органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб (незалежно від порядку їх створення) в суді.

Реформами, що провадилися у 2017 році, було скасовано право юридичних осіб на особисте представництво в судах їх штатними працівниками. З урахуванням того, що Конституція України не регулює питання представництва в суді особою самої себе, а лише правила представництва в суді іншої особи, питання самопредставництва юридичної особи регулюються законом, а саме процесуальними кодексами. Визначення поняття "самопредставництво юридичної особи" шляхом закріплення такого права тільки за керівником або членом виконавчого органу такої юридичної особи, а для держави та територіальної громади - тільки за керівником не означає наділення правом на самопредставництво працівників юридичної особи. Це призвело до звуження прав юридичних осіб (у тому числі органів, які діють від імені держави та територіальних громад), адже по суті не залишило їм вибору між реальною можливістю реалізувати свої права в судовому процесі особисто або із залученням адвоката.

Крім цього було, звужено можливості юристів (фахівців в галузі права), які є кваліфікованими (дипломованими) спеціалістами, в реалізації свого конституційного права на працю, у звязку з тим, що у вищевказаних умовах роботодавці почали розглядати можливості укладення трудових договорів, у першу чергу, з юристами, які вже мають свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю.

18.12.2019 року Верховною Радою України прийнято законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення в суді» (реєстраційний номер 2261).

Новим законом:
- розширено перелік осіб, які можуть здійснювати самопредставництво юридичних осіб в суді, а саме надано таку можливість не тільки керівникам, членам виконавчих органів юридичної особи, але й іншим уповноваженим особам відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) тобто включаючи працівників.

Юрист, В. Карпунець
Юридическая консультация

Схожі публікації

Як реалізувати право на самопредставництво юридичних осіб?
ВС роз’яснив, як обчислювати початок відліку строку на апеляційне оскарження
Україна підписала конвенцію про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах
Стягнення аліментів на повнолітню дитину що продовжує навчання
Як користуватися підсистемою Електронний суд: покрокова інструкція
"Судилище" над А. Мазуром, растрощившем авто у Соломенского суда - адвокат И. Серков
Правові наслідки порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень
Позивачі у справах про захист прав споживачів звільнені від сплати судового збору
Остановка судебного процесса до момента рассмотрения другого дела по существу
Директор-засновник не зобов’язаний укладати трудовий договір та виплачувати собі зарплату - рішення

відео / фото