Самостійна перевірка квартири в новобудові: наскільки це реально і безпечно?

Дата публікації: ср, 11/17/2021 - 13:57

 

Придбання квартири в новобудові – досить поширене явище в Україні. Львів, Київ, Одеса, Дніпро, Харків  та менші обласні центри в останні роки переживають бум житлового будівництва. Від назв ЖК в столиці і в деяких містах складається враження, що з вікон цих новобудов відкривається райський краєвид або мінімум вид на лазурове узбережжя. Монте-Карло, Венеція, Барселона, Женева, а  такі слова як «town”, “tower”, “ city” і  «village» – це майже обов’язкова умова назви будь-якого ЖК.

Однак, чи завжди за гучними і солодкими назвами  житлових комплексів ховаються надійні забудовники? Чи легко отримати омріяне житло, заплативши чималі кошти за квартиру в новобудові?

Так чи інакше, довіряти назві ЖК не варто. Обов’язково слід перевірити інформацію про ЖК в інтернеті та на форумах. Для цього є багато корисних ресурсів, які у цьому Вам допоможуть.

 

ВІДКРИТІ ДАНІ

Інформація про забудовника міститься у відкритих державних реєстрах та базах даних. З кожним роком все більше реєстрів з важливою інформацією про фізичних і юридичних осіб з’являються в публічному доступі.

Найбільш поширений з них – це Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб –підприємців. При державній реєстрації бізнесу, дані про це заносять у ЄДР. Інформація в ЄДР допоможе з’ясувати хто є засновниками та кінцевими бенефіціарами компанії-забудовника, який розмір статутного капіталу, де знаходиться компанія та хто її керівник.

Ще один корисний ресурс – це публічна кадастрова карта України. На ній нанесені земельні ділянки. За допомогою цієї карти можна знайти місце розташування ділянки та дізнатись про її правовий статус та цільове призначення. Дуже часто будівництво відбувається на земельних ділянках, які не призначені для цього. Тому перевірка земельної ділянки є вкрай важливою. Адже неправильне цільове призначення земельної ділянки може бути причиною зупинки будівництва контролюючими органами.

Крім цього, важливу інформацію можна отримати з офіційного сайту Державної архітектурно будівельної інспекції. До 2020 року на цьому сайті відображалась інформація про видані дозвільні документи на будівництво. Крім цього можна також ознайомитись із ліцензованими учасниками будівництва.

Адже дуже часто забудовник не веде будівельні роботи а лише продає квартири. Будівництво здійснюється спеціалізованими будівельними компаніями, які виступають генеральними підрядниками будівництва. Це важливий учасник будівництва ЖК. Наявність ліцензії на будівельні роботи – обов’язкова умова проведення будівельних робіт на об’єктів. Перевірити наявність у генпідрядника ліцензії можна теж на цьому ресурсі.

 

ІНТЕРНЕТ-СЕРВІСИ

З кожним роком все більше корисних ресурсів та сервісів  з’являється в інтернет-просторі. Не виключення – і юридичні сервіси або інші корисні ресурси, які містять важливі юридичні дані про забудовників та будівництво в цілому.

Багато інформації про забудовника можна отримати за допомогою інтернет-сервісу “Опендатабот“. Там міститься не лише інформація про державну реєстрацію певної компанії. Тут також можна отримати відомості про окремі судові провадження які стосуються компанії забудовника, а також інформацію про земельні ділянки, які належать забудовнику. Опція сервісу має обмежений безкоштовний функціонал. Платна версія надає можливість доступу до більшої кількості державних реєстрів

Не менш корисним в плані перевірки інформації про забудовника є спеціалізований онлайн-ресурс з нерухомості – ЛУН.ЮА.

Там міститься деталізована інформація про більшість ЖК в великих містах (Львів, Київ, Одеса, Харків, Дніпро). Сервіс розвивається та кожного року пропонує розширення функціоналу та цікаві інтернет-рішення

 

РЕПУТАЦІЯ І ВІДГУКИ ПРО ЗАБУДОВНИКА

При купівлі квартири в новобудові важливо  отримати об’єктивну інформацію не лише про компанію забудовника, але й про якість будівництва ЖК, репутацію на ринку новобудов, відсутність конфліктів з вкладниками та інші важливі моменти.

Фраза «Google на допомогу» тут як ніколи доречна. Google-пошук надає можливості залишати відгуки про той чи інший об’єкт на супутниковій карті. Це дозволяє отримати більше інформації про різноманітні локації, в тому числі і про житлові комплекси та новобудови.

Сучасна молодь все частіше довіряє інтернет-відгукам на Google сервісах. Хоча вони не завжди відображають реальний стан справ. Тому ознайомитись з відгуками про того чи іншого забудовника – досить корисна річ при виборі квартири в новобудові.   

Крім цього перевірити квартиру в новобудові та інформацію про забудовника можна також через різноманітні спеціалізовані форуми.

Як правило ознайомлення з ними відбере у Вас багато часу. Але там можна дізнатись багато цікавого. Адже не про все напишуть у ЗМІ. Якщо у певного забудовника є проблеми при будівництві, або  якість житла – незадовільна, про це на форумі обов’язково згадають.

 

КРАЩЕ ВСЕ ТАКИ ДО ЮРИСТА

Так чи інакше, можливостей для перевірки забудовника є достатньо в інтернеті. Однак знати джерела інформації, не завжди означає – вміти правильно аналізувати інформацію. Самостійно перевірити інформацію про забудовника – реально але ненадійно. Особливо коли мова йде про великі кошти за квартиру в новобудові.

Для цього все ж таки краще звернутись до спеціаліста. Такими можуть бути ріелтори та працівники сфери нерухомості. Однак найбільш комплексний аналіз і перевірку може провести лише кваліфікований юрист. В європейських країнах та Америці жоден контракт з нерухомості не обходиться без супроводу юриста. Наша держава – очевидно виняток із правил.

Адже близько 80% усіх угод на ринку новобудов відбувається без залучення юриста. В кращому випадку, особа, яка купляє квартиру в новобудові попросить знайомого «юриста» «глянути одним оком  на договір». Наслідком такої безпечності може бути втрата великої суми коштів. Будівельні афери на ринку новобудов досі не рідкість.

Тому, краще звернутись до юристів в сфері перевірки новобудов та замовити висновок.


 

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ
 
Якщо Ви плануєте купити чи придбати квартиру або іншу нерухомість , ВИ повинні знати декілька важливих моментів:
 
1. ДОГОВІР КУПІВЛІ-ПРОДАЖУ НЕРУХОМОСТІ УКЛАДАЄТЬСЯ В НОТАРІАЛЬНІЙ ФОРМІ
 
2. ПРИ КУПІВЛІ-ПРОДАЖІ КВАРТИРИ ЧИ НЕРУХОМОСТІ ВИНИКАЮТЬ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ПО СПЛАТІ ПОДАТКІВ
 
3. ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА КВАРТИРУ ПІДТВЕРДЖУЄТЬСЯ ІНФОРМАЦІЄЮ З ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ РЕЧОВИХ ПРАВ НА НЕРУХОМЕ МАЙНО.
 
Крім цього для посвідчення угоди в нотаріуса сторони договору повинні пред'явити йому цілий ряд документів.
 
Зокрема, це:
 
1) документи, які підтверджують право власності на об'єкт нерухомості (як правило це витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно);
2) технічний паспорт на об'єкт нерухомості (в деяких випадках вимагається оформлення нового технічного паспорта (не старше 1 року на момент посвідчення угоди) та внесення технічних даних про квартиру до спеціального реєстру в Єдиній державній електронній системи у сфері будівництва);
3) звіт про експертну оцінку об'єкта нерухомості (виготовляється сертифікованим експертом-оцінювачем та визначає ринкову вартість об'єкту нерухомості (для цілей справедливого оподаткування)
 
Це базовий перелік який повинен бути майже у всіх випадках. Однак, в деяких випадках вимагається додатковий перелік документів.
 
Для прикладу, якщо продається окремо стояча будівля чи нерухоме майно, необхідно також надати документи на земельну ділянку. Адже згідно чинного законодавства право на користування земельною ділянкою невіддільне від нерухомого майна, що на ній знаходиться.
 
Також при купівлі-продажу нерухомості необхідно враховувати правовий статус покупця і продавця. Чи це фізична особа чи юридична. Чи перебуває особа в шлюбі (тоді необхідна нотаріальна згода другого з подружжя).
 
У випадку якщо стороною є юридична особа - вимагається рішення вищого органу юридичної особи про купівлю (продаж) нерухомого майна та установчі документи.
 
В кожному конкретному випадку перелік може змінюватись. Щоб якнайкраще підготуватись - рекомендуємо покупцям чи продавцям нерухомості звернутись по допомогу кваліфікованого юриста з питань нерухомості.
 
Адвокатське бюро Андрія Волинця

 

Схожі публікації

відео / фото