Що робити, якщо колективним договором та галузевою угодою встановлений різний розмір вихідної допомоги?

Дата публікації: пн, 09/09/2019 - 13:11

ВС визнав пріоритетність норм Галузевої угоди над положеннями Колективного договору, який суперечить змісту такої Угоди та погіршує становище працівника. Також ВС підкреслив обов’язковість виконання вимог Галузевої угоди всіма підприємствами відповідної галузі.

Такий висновок було викладено у справі №212/908/17-ц https://u.to/dwRCFg

Суди першої та апеляційної інстанцій мотивовані тим, що умови Колективного договору підприємства погіршують становище позивача в порівнянні з умовами Галузевої Угоди.

Згідно з касаційною скаргою, суд апеляційної інстанції не врахував вік працівника при звільненні - 52 роки, а згідно з Колективним договором підприємства-скаржника вихідна допомога у трикратному розмірі виплачується при виході на пенсію в 55 років.

ВС встановив, що Галузевою Угодою передбачено виплату при виході на пенсію працівнику одноразової допомоги залежно від стажу. При цьому, Колективний договір погіршує становище працівників підприємства в порівнянні з умовами Галузевої Угоди, оскільки встановлює досягнення відповідного віку – жінки 55 років, чоловіки 60 років як обов’язкову умову для виплати такої допомоги.

ВС залишив касаційну скаргу без задоволення, адже вбачав в умові про вік погіршення стану працівника порівняно із Галузевою угодою, в якій вимог щодо віку особи не зазначено. Єдиний передбачений критерій для виплати вихідної допомоги у трикратному розмірі – це стаж роботи.

Відповідно, якщо в Колективному договорі передбачено менший розмір вихідної допомоги, ніж у Галузевій угоді, це є погіршенням становища працівника у розумінні ст.16 і 97 КЗпП і роботодавець зобов’язаний діяти згідно Галузевої угоди.

Довідка. Погіршення стану працівника в залежності від його віку визнається одним з видів дискримінації в сфері праці, її ще називають «ейджизм». В усьому світі проводиться боротьба з цим явищем, в тому числі і в Україні.

Повний текст рішення справи №212/908/17-ц https://u.to/dwRCFg

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)