Сезонні працівники: як оформлювати відносини, щоб не отримати штраф?

Дата публікації: чт, 07/18/2019 - 17:20

Набір працівників на сезонні роботи в агросекторі створює потенційні ризики для компанії: окрім того, що ти не знаєш, чи якісно нові люди виконають роботу, в тебе виникає питання їх належного оформлення і виплати винагороди. Оформлювати таких працівників в штат (навіть на умовах строкового контракту) – недоцільно, тим більше, що знаючи про тимчасовість роботи все одно не вгадаєш, чи пропрацює особа весь термін, на який ви домовились. Не оформлення в штат загрожує вже санкціями Держпраці.

Виходом з цієї ситуації може стати укладання цивільно-правового договору. Це позбавляє від таких формальностей, як заповнення трудової книжки, повідомлення про взяття на роботу нового працівника, проте залишає обовʼязок сплачувати податки в якості податкового агента.

Майте на увазі, що Держпраці в більшості випадків намагатиметься прирівняти ваші цивільні договори до виконання трудової функції, тому щоб мати можливість оскаржити нараховані штрафи в суді варто завчасно оформити цивільний договір так, щоб він відповідав саме цивільному законодавству, а не трудовому.

Для цього варто дотримуватись деяких правил:

1. Уникайте термінології трудового права. «Зарплата», «режим роботи», «графік» – все це сигналізує про трудові відносини. Тож краще використовувати інші формулювання.

2. Ретельно пропишіть предмет договору. Для цього перерахуйте, які саме агро-роботи особа виконуватиме і який результат вона має вам надати. Відповідно, винагороду можна зазначити як чітку суму за весь обсяг виконаних робіт, або розділити її на етапи, відповідно до завдань. Не зайвим буде встановити залежність винагороди від обсягу виконаної роботи.

3. В обовʼязках особи не фіксуйте «дотримуватись внутрішнього розпорядку», графік роботи та інше.

4. Розтлумачте виконавцю суть ваших правовідносин. Якщо на питання Держпраці він розкаже, що працює у вас з 9 до 18, щомісячно отримує заробітну плату, а ще й раптом відпустку брав – це буде кваліфіковано саме як трудові правовідносини. Тож особа має і сама усвідомлювати, і вміти пояснити те, що вона є виконавцем, а не працівником, і оплату отримує за обсяг виконаних робіт.

реестр

Зауважимо, що наявність цивільного договору – не панацея. Проте правильно складений договір допоможе зменшити ризики штрафів Держпраці і збільшити ваші шанси у випадку оскарження штрафів Держпраці в суді.

 

 

Разкевич Андрій Петрович
Юрист

Схожі публікації

відео / фото