Що потрібно знати про втрату пенсійної справи та виїзд пенсіонера за кордон

Дата публікації: вт, 05/25/2021 - 13:09

 

Правова позиція ВС у справі №200/3663/16-а

ВТРАТА ПЕНСІЙНОЇ СПРАВИ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ВІДМОВИ У ПОНОВЛЕННІ ВИПЛАТИ ПЕНСІЇ.

 

Такого висновку дійшов КАС у справі №200/3663/16-а.

Позивач просив суд зобов’язати ПФУ поновити виплату пенсії за віком з 07.10.2009 р.

Зазначив, що пенсію йому було призначено ще у 1994 р. Однак, її виплата була припинена у зв’язку з його виїздом на постійне проживання за кордон.

Звернувшись до ПФУ, позивач отримав відмову у поновленні виплат з причини відсутності пенсійної справи.

 

З цього приводу КАС зазначив наступне.

Виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або суду припиняється на весь час проживання за кордоном (п.2 ч.1 ст.49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Під час перебування за кордоном пенсія виплачується у разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана ВРУ (ст.51 Закону).

Але рішенням КСУ від 07.10.2009 р. №25-рп/2009 зазначені норми були визнані неконституційними та втратили чинність з дня його ухвалення.

КСУ зазначив, що право громадянина на одержання пенсії не може пов'язуватися з умовою постійного проживання в Україні. Держава зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

Отже, КАС погодився з тим, що з дня набрання чинності рішенням КСУ (07.10.2009 р.) виникли підстави для поновлення права особи на виплату пенсії.

При цьому відсутність в архіві пенсійної справи не впливає на право позивача щодо поновлення раніше призначеної пенсії та не може бути підставою для відмови у її виплаті.

Справа має бути відновлена згідно з вимогами законодавства у зв'язку з її втратою чи знищенням. Оскільки вини позивача у втраті не встановлено, то відновлення є обов'язком ПФУ.

 

Незалежна Судова Експертиза і Оцінка

Схожі публікації

відео / фото галерея