Що робити і куди звертатися, коли завдають болю найрідніші?

Дата публікації: ср, 11/17/2021 - 14:55

 

Тривалі карантинні обмеження в Україні, як і в усьому світі, акцентували увагу світової спільноти на чималу кількість суспільних проблем. Найбільш гострими  стали питання взаємовідносин між людьми, які опинилися наодинці один з одним. Світова тенденція до  зростання випадків домашнього насильства, на жаль, не оминула і Україну.

Попри розповсюджену думку, що лише жінки страждають від домашнього насильства, статистика звернень спростовує цю інформацію. Жінки, чоловіки та діти, що потерпають від різного роду знущань, не повинні боятися та соромитися звертатися за допомогою. Оскільки, дії кривдника, як правило, носять системний характер та час від часу повторюються і дуже важко спрогнозувати, якої шкоди завдадуть наступного разу. 

 

Куди звертатися за допомогою?

Щоб вирішити свої правові потреби, потерпілі від домашнього насилля можуть звертатися до правоохоронних органів, громадських організацій, на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номером 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або  116 123 (з мобільного).

Крім цього, у випадках домашнього насильства українці мають право звернутися до центрів з надання безоплатної правової допомоги, оскільки потерпілі від домашнього насильства являються суб’єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, а отже, мають право на адвоката за рахунок держави.

 

Яка відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства?

З 1 серпня 2021 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі», який має сприяти реалізації прав постраждалих на відшкодування матеріальних збитків і моральної шкоди.

Так, за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру, внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого тягне за собою накладення штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.

Відповідно до Закону військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, а також особи начальницького складу НАБУ, рядового й начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, ДБР та поліцейські несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах за вчинення насильства, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення поліції про місце свого перебування у разі винесення такого припису.

Також, за домашнє насильство кривднику загрожує і кримінальна відповідальність.  Відповідно до ст.126 ККУ домашнє насильство карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 2 років.

Довідково. Серед ключових проблем, з якими зустрічаються постраждалі від домашнього насильства - отримання термінового заборонного припису і обмежувального припису, розірвання шлюбу, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів та поділу майна.

 

Олена Іванович,
заступниця начальника відділу комунікацій та правопросвітництва Регіонального центру з надання БВПД у м. Києві

Схожі публікації

відео / фото