Що робити, якщо виявилось, що спадкодавець мав борги?

Дата публікації: ср, 06/09/2021 - 22:47

 

Приймаючи спадщину, ви можете стикнутись із ситуацією, коли виявиться, що спадкодавець мав борги. Так відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Тобто можна успадкувати не тільки майно чи інші цінності, а й борг, який доведеться повертати.

 

1. Який розмір боргів спадкується?

Відповідно до ч. 1 ст. 1282 ЦК спадкоємці зобов'язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного в спадщину. Тобто якщо спадкоємцем було прийнято у спадщину майно на суму 10 000 грн., вимоги кредиторів можуть бути задоволені в межах цієї суми. Розмір боргу, який вам доведеться повертати залежить від вартості майна, яке ви успадкували.

2. Хто має повідомляти кредитора про смерть боржника?

Спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги, та/або якщо вони спадкують майно, обтяжене правами третіх осіб (ч. 1 ст. 1281 ЦК).

3. В який термін можуть звернутись кредитори до спадкоємця з вимогою про сплату боргу?

Кредиторові спадкодавця належить пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги (ч. 2 ст. 1281 ЦК).

4. Що буде, якщо невідомо про наявність кредиторів?

Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, протягом шести місяців з дня, коли він дізнався про прийняття спадщини або про одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину. У цьому випадку кредитор спадкодавця зможе звернутися в 6-місячний термін з моменту, коли він дізнався про отримання свідоцтва про прийняття спадщини.

5. Які дії можна зробити, якщо вам відомо про наявність кредиторів?

Якщо вам відомо про наявність кредиторів спадкодавця, ви можете звернутись із заявою, в якій повідомити про смерть спадкодавця та про прийняття вами спадщини, долучивши до такої заяви свідоцтво про прийняття спадщини. Таку заяву необхідно зареєструвати у кредитора або надіслати цінним листом з описом та з повідомленням за допомогою пошти. У цьому випадку розпочинається 6-місячний термін, протягом якого кредитор може звернутись до вас із вимогою. Відсутність такої вимоги протягом 6 місяців з моменту, коли кредитор дізнався про прийняття спадщини, є підставою для відмови в погашенні кредиту та узгоджується з судовою практикою.

 

Адвокатське бюро Назара Олексюка

Схожі публікації

відео / фото галерея