Стосовно заборони роботи суб'єктів господарювання під час карантину (щодо юридичних осіб)

Дата публікації: пн, 04/13/2020 - 21:32

Статтею 29 Закону України ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», який був прийнятий задовго до наших сумних подій, а саме у 2000 році, передбачено, що у рішенні Кабінету Міністрів України, яким встановлюється карантин, може бути затверджено необхідні протиепідемічні заходи, зокрема, встановлено обмеженняправ фізичних і юридичних осіб.

На період карантину, можуть змінюватися, тобто, можуть і не змінюватися, режими роботи підприємств, установ, організацій.

Причому, даною статтею передбачено, що карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху інфекційної хвороби.

Тобто правовий режим карантину не є абсолютним, наперед визначеним, а встановлюється окремо у кожному конкретному випадку епідемії, чи інфекційної хвороби.

Таким чином, Закон передбачає, що у кожному випадку, коли у тому є необхідність, Кабінет міністрів України може запровадити карантин та встановити певні обмеження для певного кола осіб.

Разом з цим, відповідно до статті 2-3 Прикінцевих положень даного Закону, якою Закон було доповнено саме у зв'язку із нашою ситуацією, тимчасово, на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню і поширенню конкретно визначеної хвороби, а саме коронавірусу «COVID-19», Кабінету Міністрів України на період карантину надано право запровадити обмежувальні протиепідемічні заходи саме та виключно щодо фізичних осіб.

Як слідує із преамбули, саме на виконання статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” та з метою запобігання поширенню на території України конкретно визначеної хвороби – коронавірус «COVID-19», Постановою від 11.03.2020р. №211 (з подальшими змінами), яка якраз і має назву, аналогічну за змістом статті 2-3 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а саме «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом, Кабінет міністрів Українизаборонив роботу суб’єктів господарювання за критерієм виду діяльності, при цьому, не уточнивши та не розподіливши таких суб'єктів на фізичнихчи юридичних осіб.

Зважаючи на пряму вказівку статті 2-3 Прикінцевих положень Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а також приймаючи до уваги гарантії, визначені пунктом 8 статті 92 Конституції України, відповідо до яких виключно законами України визначаються правові засади і гарантії підприємництва, а також приписи пункту 3 статті 246 Господарського кодексу України, відповідно до яких підстави і порядок обмеження та зупинення діяльності суб’єктів господарювання, а також повноваження уповноважених органів приймати відповідні рішення встановлюються законом, можна дійти до ДУЖЕ ОБЕРЕЖНОГО висновку, що запроваджена Кабінетом міністрів України заборона роботи суб'єктів господарювання на період карантину, встановленого на час запобігання поширенню хвороби COVID-19, НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА ЮРИДИЧНИХ ОСІБ.

Адвокат Вячеслав Мельник

Схожі публікації

відео / фото