Стягнення заборгованості по аліментах

Дата публікації: чт, 09/03/2020 - 22:50

 

Верховний суд (колегія суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду) України зазначив у справі про стягнення суми заборгованості по аліментах.

Постанова – від 12.08.2020 р. по справі № 199/5826/16-ц розміщена за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90985719.

Особа звернулася до суду з позовом про стягнення кредитором спадкодавця суми заборгованості по аліментах, пені та збитків. Позивач зазначала, що за життя батько неповнолітньої дитини заборгував виплату аліментів у сумі 54 178,17 грн., що розрахована відповідно до відомостей наданих державним виконавцем.

Після смерті особи відкрилась спадщина у вигляді двох земельних ділянок, яка прийнята відповідачами.
Суд першої інстанції частково задовольнив позов, оскільки борг особи, що померла, та, який утворився у зв`язку зі несплатою аліментів, повинен бути сплачений його спадкоємцями. Однак, суд вказав, що зобов`язання з відшкодування пені, трьох відсотків річних та інфляційних за прострочення сплати аліментів є відповідальністю боржника, не входить до складу спадщини, а тому дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову в іншій частині.

Апеляційний суд вирішив у задоволенні позову відмовити.

Суд апеляційної інстанції виходив з того, що зобов`язання зі сплати аліментів на утримання дитини (дітей) є нерозривно пов`язаним з особою платника аліментів (батьком дитини), а відповідно, у разі смерті платника аліментів, зобов`язання щодо їх сплати припиняється і не входить до складу спадщини.

Касаційний цивільний суд вирішив постанову апеляційного суду скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Суд касаційної інстанції зазначив, що за змістом статті 194 Сімейного кодексу України від погашення заборгованості за аліментами боржника не може звільнити жодна обставина. У випадку смерті платника аліментів його спадкоємці за рахунок наявних активів спадкової маси зобов`язані погасити заборгованість за аліментами на дитину. Обов`язок платника аліментів по їх сплаті після його смерті припиняється як нерозривно пов`язаний з його особою батька і не може бути виконаний іншою особою (стаття 608 Цивільного кодексу України).

Верховний суд вказав, що оскільки предметом спору у цій справі є стягнення боргу спадкодавця, який він мав за життя у вигляді заборгованості за аліментами, а не його обов`язок зі сплати аліментів, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача, яка є спадкоємцем майна померлого заборгованості за аліментами.

 

Юридическая консультация

Схожі публікації

відео / фото галерея