Трудовим договором з адвоката знімається обов'язок сплачувати ЄСВ

Дата публікації: ср, 06/10/2020 - 21:33

Якщо адвокат працює за трудовим договором, платником єдиного внеску за нього є його працедавець

ВС у постанові від 27 травня 2020 року у справі № 500/576/19підтвердив що, адвокат, який працює за трудовим договором, не повинна реєструватися як самозайнята особа та сплачувати ЄСВ, навіть якщо інше зазначено у індивідуальній податковій консультації.

Так, особа звернулася до суду з позовом до Державної фіскальної служби, в якому просила визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію. Вважала надану відповідачем індивідуальну податкову консультацію щодо роз'яснення, чи зобов'язана особа, яка є адвокатом та не має наміру здійснювати незалежну професійну діяльність, реєструватися як самозайнята особа, - такою, що суперечить законодавству України.

Рішенням місцевого суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, у задоволенні позову відмовлено.

Позивач звернувся до ВС з касаційною скаргою.

Позиція Верховного Суду

ВС скасував рішення попередніх судів, з огляду на таке.

Адвокат, який працює за трудовим договором на такій посаді, одночасно перебуває у двох статусах: з одного боку - найманого працівника, який працює за трудовим договором, а з іншого - адвоката, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально.

Більш того, якщо адвокат обирає індивідуальну діяльність, цьому кореспондує обов`язок стати на облік в контролюючому органі та сплачувати єдиний соціальний внесок на умовах, визначених Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»; якщо ж особа працює за трудовим договором, платником єдиного внеску за неї, відповідно до цього ж Закону, є її роботодавець (підприємство, установа та організація, яке використовує працю фізичної особи на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством). При цьому база нарахування єдиного соціального внеску для означених вище платників податку є різною (сума нарахованої працівникові заробітної плати та сума доходу (прибутку), отриманого від незалежної професійної діяльності).

З урахуванням встановлених у цій справі обставин та викладеної вище правової позиції Верховного Суду, колегія суддів вважає, що трактування відповідачем положень законодавства, викладене в індивідуальній податковій консультації, щодо обов`язку позивача реєструватися в контролюючому органі як самозайнята особа, є хибним, оскільки позивач є найманим працівником, працює за трудовим договором та не має наміру здійснювати незалежну професійну діяльність у статусі адвоката.

Бізнес Ліга Закон

Схожі публікації

відео / фото