У чому різниця між додатком до договору та додатковою угодою - відповідь ВС

Дата публікації: чт, 07/01/2021 - 10:12

 

Верховний Суд у постанові від 31 травня 2021 № 917/265/18 зазначив, що необхідно розрізняти поняття "додаток до договору" та "додаткова угода до договору".

Так, додаток до договору - це документ, який містить доповнення, уточнення, додаткові роз'яснення, пояснення умов договору, перелік конкретних товарів, послуг тощо. Тобто додаток до договору - це документ, який уточнює або більш детально розкриває зміст договірних умов.

Водночас додаткова угода - є правочином, що вносить зміни до вже існуючого договору. І саме до додаткової угоди можуть застосовуватись вимоги ст. 654 ЦК, а також положення про нікчемність.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції застосував до спірних правовідносин вимоги ст. 654 ЦК, не з'ясувавши правової природи підписаного між сторонами додатку.

Як було зазначено у п. п. 98 додатку № 1 до договору до переліку договорів, за якими відбулося відступлення прав вимоги, включено кредитний договір № 14/К-08 від 27.03.2008, боржником за яким є ПП "КремАвто-Плюс".

Вказаний додаток є невід'ємною частиною договору. До нього здійснено безпосередню відсилку у договорі № 2302/К/1 про відступлення прав вимоги 31.08.2020. І він не був посвідчений нотаріусом.

Так, зі змісту оскаржуваної постанови не вбачається, що судом апеляційної інстанції було надано належну оцінку додатку № 1 до договору № 2302/К/1 про відступлення прав вимоги 31.08.2020, зокрема, не витребувано оригінал такого додатку, не здійснено його огляд у судовому засіданні, зокрема, на предмет оформлення вказаного додатку у спосіб, що унеможливлює його роз'єднання без порушення цілісності, із зазначенням кількості прошитих аркушів з проставленням підпису та печатки нотаріуса на звороті.

Справу ВС направив на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

 

Бізнес Ліга:Закон
Теґи

Схожі публікації

відео / фото галерея