Участь прокурора у розгляді кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення обов’язкова - ВП ВС

Дата публікації: вт, 09/03/2019 - 15:36

У справі №404/6160/16-к (https://u.to/8QI8Fg) прокурор звернувся з касаційною скаргою на рішення судів першої та апеляційної інстанцій. Зазначив, що його не було допущено до участі у судовому розгляді кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Велика Палата Верховного Суду підтвердила наявність порушень та зазначила, що відсутність прокурора під час судового розгляду такого провадження свідчить про:

✔️ відсутність сторони обвинувачення (потерпілий не уповноважений підтримувати обвинувачення - глава 36 КПК);

✔️ порушення засад рівності, змагальності та свободи в поданні і доведенні переконливості доказів;

✔️ відсутність балансу приватних та публічних інтересів.

Відповідно, участь прокурора у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення є додатковою правовою гарантією забезпечення прав потерпілого, сприяє повному, всебічному та об`єктивному розгляду справи.

Правова позиція Великої Палати ВС наступна:

✔️ участь прокурора у судовому розгляді кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення (глава 36 КПК) відноситься до функції підтримання публічного обвинувачення;

✔️ порядок здійснення таких проваджень є приватно-публічною формою обвинувачення і не виключає повноважень прокурора щодо здійснення функцій процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання державного обвинувачення, крім повноваження ініціювати кримінальне провадження за відсутності заяви про злочин;

✔️ участь прокурора у розгляді таких справ як гарантія забезпечення рівності, змагальності і захисту прав потерпілого є обов`язковою.

Виняток – відмова прокурора від підтримання державного обвинувачення, якщо потерпілий погодився на підтримання обвинувачення в суді (ч. 5 ст. 340 КПК).


Отже, суд оскаржувані рішення скасував та призначив новий розгляд кримінального провадження в суді першої інстанції.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео / фото)