Ухиляння від забезпечення здобування дитиною освіти, як підстава для позбавлення батьківських прав

Дата публікації: чт, 07/30/2020 - 23:26

 

Статтею 164 Сімейного кодексу визначено підстави, при наявності яких мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав.

Зміни в законодавстві України в 2020 році додали таку підставу позбавлення батьківських прав, як ухилення від виконання своїх обов’язків щодо забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти.

Відповідно до ч. 3 ст. 150 СК України батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Загальною декларацією прав людини передбачено, що батьки мають пріоритет у виборі виду освіти для своїх малолітніх дітей.

Що ж означає здобуття повної загальної середньої освіти?

Так, відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» повною загальною середньою освітою є систематизована та передбачена відповідними державними стандартами сукупність результатів навчання і компетентностей, здобутих особою на рівнях початкової, базової середньої та профільної середньої освіти.

Статтею 12 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Варто пам’ятати також і про адміністративну відповідальність, яка може настати за такі дії. Так, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення навчання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 1700 грн.).

Судова практика з вказаного питання на даний час відсутня, оскільки така підстава позбавлення батьківських прав з’явилась лише 18.03.2020 року.

Адвокатське бюро "Андрія Натини"

Схожі публікації

відео / фото