Усунення від права на спадкування. Судова практика

Дата публікації: пн, 06/15/2020 - 09:42

 

Хто такі «НЕГІДНІ» спадкоємці та які підстави для усунення їх від спадкування

Дане питання врегульовано статтею 1224 Цивільного кодексу України.
Положення цієї статті поширюються на всіх спадкоємців, у тому числі й на тих, хто має право на обов'язкову частку у спадщині, а також на осіб, на користь яких зроблено заповідальний відказ.

НЕ МАЮТЬ ПРАВА НА СПАДКУВАННЯ:

1) Особи, які УМИСНО позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя (вказані діяння повинні бути встановлені вироком суду).

Слід зважати, що здійснення протиправного діяння з необережності не робить спадкоємця негідним.

2) Особи, які УМИСНО перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.

Такі дії можуть проявлятися у тому, що спадкодавець перешкоджав немічному спадкодавцеві у пересуванні, що унеможливлювало належним чином оформити спадкодавцем заповіт.

3) Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.

4) Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом. 

Факт ухилення особи від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця встановлюється судом за заявою заінтересованої особи (інших спадкоємців або територіальної громади). При цьому слід враховувати поведінку особи, розуміння нею свого обов’язку щодо надання допомоги, її необхідність для існування спадкодавця, наявність можливості для цього та свідомого невиконання такою особою встановленого законом обов’язку.

5) Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є НЕДІЙСНИМ або визнаний таким за рішенням суду (статті 39,40,41 Сімейного кодексу України).

6) Відповідно до частини 5 статті 1224 Цивільного кодексу України за рішенням суду особа може бути УСУНЕНА від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

У якому випадку суд може задовольнити подібний позов

Для задоволення позовних вимог має значення сукупність таких обставин: 

  • ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання; 
  • перебування спадкодавця в безпорадному стані; 
  • потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи.

Лише при одночасному настанні наведених обставин і доведеності зазначених фактів в їх сукупності спадкоємець може бути усунений від спадкування.

При цьому, за позицією Верховного Суду БЕЗСПОРАДНИМ слід розуміти стан особи, зумовлений похилим віком, тяжкою хворобою або каліцтвом, коли вона не може самостійно забезпечити умови свого життя, потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.

УХИЛЕННЯ особи від надання допомоги спадкодавцеві, який потребує допомоги, полягає в умисних діях чи бездіяльності особи, спрямованих на ухилення від обов'язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцю, тобто ухилення має бути пов'язане з винною поведінкою особи, яка усвідомлювала свій обов'язок, мала можливість його виконувати, але не вчиняла таких дій.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 25 березня 2019 року по справі № 766/810/17, від 11 лютого 2019 року по справі № 756/11676/16-ц, та ін.

 

Адвокат Кулик Юлія Василівна

Схожі публікації

відео / фото