Увага! Розширено перелік підстав для позбавлення батьківських прав

Дата публікації: пт, 07/10/2020 - 09:20

 

Законом України «Про повну загальну середню освіту» № 463-IX від 16.01.2020 року, який набрав чинності 18.03.2020 року, пункт 2 частини першої статті 164 Сімейного кодексу України викладено в НОВІЙ редакції, за змістом якої розширено трактування однієї з підстав для позбавлення батьківських прав.

Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України (в редакції Закону № 463-IX від 16.01.2020) мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини ТА /АБО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗДОБУВАННЯ НЕЮ ПОВНОЇ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ.

Відповідно до ч. 3 ст. 150 СК України батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

При виконанні обов'язку забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти батьки обирають навчальний заклад та форми навчання дитини.

Батьки мають пріоритет у виборі виду освіти для своїх малолітніх дітей (ч. 3 ст. 26 Загальної декларації прав людини).

Отже, з 18.03.2020 року ухилення батьками від забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти може бути САМОСТІЙНОЮ ПІДСТАВОЮ для позбавлення особи батьківських прав.

 

Що ж слід розуміти під здобуттям повної загальної середньої освіти?

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» повна загальна середня освіта - це систематизована та передбачена відповідними державними стандартами сукупність результатів навчання і компетентностей, здобутих особою на рівнях початкової, базової середньої та профільної середньої освіти.

 

ПОВНА ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА МАЄ ТРИ РІВНІ ОСВІТИ:

  • початкова освіта тривалістю чотири роки;
  • базова середня освіта тривалістю п’ять років;
  • профільна середня освіта тривалістю три роки.

 

Як діятиме на практиці дана норма покаже час, так як судова практика Верховного Суду ще відсутня (через незначний проміжок часу, після внесення відповідних змін до ст. 164 СК України).

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Звертаю увагу, що ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення навчання неповнолітніх дітей - тягне за собою попередження або накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 1700 грн.).
Ті самі дії, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 5100 грн.).

ПАМ’ЯТАЄМО, що виховання дітей – це відповідальна справа, а забезпечення здобуття дитиною повної загальної середньої освіти є безпосереднім обов'язком батьків, за невиконання якого можуть настати негативні наслідки у вигляді позбавлення батьківських прав та притягнення до адміністративної відповідальності.

Адвокат Кулик Юлія Василівна

Схожі публікації

відео / фото