УВАГА! Змінено порядок оподаткування спадщини та подарунків за нульовою ставкою

Дата публікації: пт, 03/16/2018 - 19:26

Нагадаємо, що ще у березні минулого року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини" N 1910-VIII.

Цим Законом внесені зміни до Податкового кодексу України в частині визначення членів сім’ї фізичної особи першого та другого ступенів споріднення, а також щодо оподаткування спадщини за нульовою ставкою у разі успадкування майна саме цими категоріями осіб.

Звертаємо увагу, що прийняті нововведення почали застосовуватись тільки з 01.01.2018 року.

За підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) - членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу "Податок на доходи фізичних осіб" Податкового кодексу України вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

В свою чергу членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Таким чином за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб тепер оподатковується спадщина, успадкована членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення: батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені, рідні брати та сестри, бабуся та дідусь, онуки.

Що стосується інших категорій, то залишено без змін. Фізичні особи - резиденти, які отримують спадщину (подарунок) від фізичної особи - резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % від вартості будь-якої спадщини (подарунку).

Так само проводиться й оподаткування подарунків (дарування). Останні оподатковуються у відповідності до правил, встановлених для оподаткування спадщини. Подарунки від родичів першого та другого ступеня споріднення - за нульовою ставкою. Від інших - 5 відсотків, від нерезидентів - 18 відсотків.

Важливим кроком, що значно спростило саму процедуру, стало скасування проведення оцінки майна, що раніше було обов'язковим. Таке нововведення поширюється на будь-які об’єкти спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою, а також об’єкти дарування, які оподатковуються за нульовою ставкою.

Для інших випадків отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом. Вартість будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковується спадкоємцем від спадкодавця - нерезидента, оподатковується за ставкою 18 відсотків.

IAC Консультант

Схожі публікації

відео / фото