Велика палата визначила юрисдикцію спору директора з товариством з приводу його звільнення

Дата публікації: пт, 03/13/2020 - 22:36

Велика Палата вказала, що спір директора товариства пов'язаний з його звільненням повинен слухатися у порядку господарського, а не цивільного судочинства.

19.02.2020 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу № 145/166/18. Предметом спору була позовна заява директора сільськогосподарського товариства про визнання незаконним наказу про його звільнення та стягнення середнього заробітку.

Суди першої та апеляційної інстанції задовольнили зазначені вимоги, скасували наказ про звільнення та стягнули заробітну платню. Колегія суддів касаційної інстанції вирішила передати справу на розгляд Великої Палати з тих підстав, що товариство порушило питання юрисдикції спору. Відповідач стверджував, що спір є не трудовим, а корпоративним, а тому він повинен розглядатися у порядку господарського судочинства.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з доводами касаційної скарги та закрила провадження у справі. Своє рішення суд аргументував тим, що директора товариства було звільнено на підставі рішення учасників цього товариства. При цьому положення ЦК України та Закону України «Про господарські товариства» визначають, що до компетенції загальних зборів учасників відносяться питання утворення та відкликання виконавчого органу товариства. Також, повноваження члена виконавчого органу можуть бути припинені або така особа може бути тимчасово відсторонена від своїх повноважень на підставі рішення загальних зборів учасників. Дані положення зазначені, зокрема, у статті 99 ЦК України.

Що стосується КЗпП України, то він регулює усі трудові відносини, які виникають між працівниками та юридичними особами. Проте, положення даних законів не врегульовують відносини виконавчого органу товариства та засновників, які врегульовані статтею 99 ЦК України. Таким чином, суд прийшов до висновку, що норми трудового законодавства не розповсюджуються на спори між виконавчими органами товариства та самими товариствами, а є корпоративними та повинні розглядатися у порядку господарського судочинства.

З приводу стягнення заробітної плати суд зазначив, що така вимоги є похідною від вирішення питання правомірності звільнення директора та не може бути розглянута окремо. У цій частині колегія теж закрила провадження. Судді не роз’яснили до якого суду слід звертатися з цією вимогою. Але думаю, що якщо вони є похідними від вирішення питання звільнення директора, то теж повинні бути вирішені господарським судом, що прямо передбачено чинними процесуальними кодексами.

Адвокат Олександр Курочкін, traya

Схожі публікації

Чи може директор підприємства працювати на безоплатній основі: законодавство та судова практика
Комітет ВР дозволив звільняти прокурорів у відпустці та на лікарняному
Коли роботодавець не має компенсувати затримку зарплати звільненому працівникові
Звільнення працівника з ініціативи роботодавця: що змінилося за час карантину
Директор без заробітної плати: особливості оподаткування та відповідальності за ухилення від оподаткування
Верховна Рада ухвалила закон про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю
Змінено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, ФОП та громадських формувань
Як нове законодавство вплинуло на діяльність ТОВ
Закон про ТОВ: аналіз судової практики та застосування так званого "перехідного періоду"
ВС захистив від неправомірного звільнення під час перебування у соціальній відпустці

відео / фото