Велика палата визначила юрисдикцію спору підприємства з профспілковою організацією

Дата публікації: пн, 03/16/2020 - 11:45

Велика Палата вказала, що спір підприємства з профспілковою організацією, який випливає з укладеного колективного договору повинен розглядатися у порядку цивільного, а не господарського судочинства.

18.02.2020 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу № 916/912/19. Предметом спору була позовна заява державного підприємства до профспілкової організації щодо відшкодування вартості путівок на базу відпочинку. Зазначена заборгованість виникла на підставі пункту колективного трудового договору, який був укладений між адміністрацією підприємства та трудовим колективом.   

Господарські суди першої та апеляційної інстанції вирішили закрити провадження у справі на тій підставі, що вимоги позивача випливають не з господарської діяльності учасників справи, а з приводу трудових прав працівників передбачених відповідним договором. Тому, такий спір повинен вирішуватися у порядку цивільного, а не господарського судочинства.

Велика Палата Верховного Суду погодилася з позицією судів попередніх інстанцій. Своє рішення суд аргументував тим, що договір на підставі якого виник спір підпадає під регулювання Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», Закону України «Про колективні договори і угоди» та Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Зазначені нормативно-правові акти передбачають можливість укладення між роботодавцем та профспілкою договорів спрямованих на захист інтересів трудового колективу. При цьому норми Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» вказують, що лише працівники або уповноважений ним орган можуть застосувати спеціальну процедуру розгляду колективного трудового спору спеціальним трудовим арбітражем. Роботодавець не має можливості використати таку процедуру вирішення спору.

Проте, і до компетенції господарських судів не можна віднести даний спір ініційований роботодавцем. Це пов’язано з тим, що трудовий спір випливає не з господарської діяльності підприємства. Так як спір за своєю суттю є трудовим, то у відповідності до положень статті 19 ЦПК України повинен слухати у порядку цивільного судочинства.

На цій підставі суд прийшов до висновків, що роботодавець може захистити свої права у порядку цивільного судочинства, а трудовий колектив у порядку передбаченому положеннями Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Адвокат Курочкін Олександрtraya

Схожі публікації

відео / фото