Верховний суд роз’яснив, чи входять грошові суми за ст. 625 ЦК до основного зобов’язання

Дата публікації: пн, 03/16/2020 - 11:36

 

Правова позиція ВС у справі №569/613/19 https://u.to/3rnOFw
Рішення суду у справі №569/613/19 https://u.to/JLrOFw

У справі позичальниця звернулася до суду з позовом про припинення іпотечного договору. Зазначила, що на користь Банку було ухвалено судове рішення про стягнення боргу, яке вона виконала. Про це свідчить постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження у зв’язку зі сплатою боргу.

Суди першої та апеляційної інстанцій позов задовольнили, вважаючи, що основне зобов’язання припинилось. Однак, Банк з таким твердженням не погодився, адже 3% річних та інфляційні витрати, які входять до складу основного зобов’язання, сплачені не були.

Спір вирішив Касаційний цивільний суд.
Зауважив, що пред’явивши позов про дострокове стягнення боргу, Банк змінив умови основного зобов’язання щодо строку дії договору, порядку сплати процентів, і право кредитодавця нараховувати інші передбачені договором платежі припинилося.

Відповідно, основне зобов’язання за кредитним договором припинено.

КЦС зазначив, що наслідки прострочення боржником грошового зобов’язання у вигляді 3% річних та інфляційних втрат:
✔️ не є санкцією, передбаченою договором за його неналежне виконання та не входять до складу основного зобов’язання;
✔️ виступають способом захисту майнового права, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора та отриманні компенсації від боржника за користування утримуваними грошовими коштами, що належать до сплати;
✔️ нараховуються незалежно від вини боржника.

Згідно з абз.2 ч.1 ст.17 ЗУ «Про іпотеку» іпотека припиняється у разі припинення основного зобов’язання або закінчення строку дії іпотечного договору.
Отже, висновки судів про припинення іпотечного договору є правильними.

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото