Верховний суд висловився щодо спростування недостовірної інформації

Дата публікації: пн, 05/17/2021 - 16:54

 

Рішення ВС у справі №551/881/16-ц https://cutt.ly/zbIKMzh

 

У справі №551/881/16-ц позивачка, що є громадською діячкою, звернулась до суду з позовом про захист честі, гідності та ділової репутації.

Зазначила, що у мережі «Facebook» відповідач розмістив відеозапис з такими висловлюваннями: «ця дама, яка діє не згідно закону… її вигнали з Великобагачанського району, народ дав 10 днів, щоб її там не було… вона не займається проблемами».

На думку позивачки, ці твердження принижують її честь та гідність.

КЦС зауважив, що ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за висловлення оціночних суджень (ч.ч.1,2 ст.30 ЗУ «Про інформацію»).

Це висловлювання, які:

  • не містять фактів, критика, оцінка дій;
  • не можуть тлумачитись як такі, що містять факти (сатира, алегорія).

Якщо:

  • особа вважає, що оціночні судження принижують її честь та гідність, вона може скористатися правом на відповідь і власне тлумачення у тому самому ЗМІ;
  • думку висловлено в непристойній формі, особу може бути зобов`язано відшкодувати моральну шкоду.

Будь-яке судження, що має оціночний характер, критика вчинків, вираження думок про виконання публічних функцій тощо НЕ Є підставою для захисту права на повагу честі, гідності та ділової репутації та НЕ Є предметом судового захисту.

Вирішуючи такі справи, суди мають перевірити інформацію на наявність фактичних тверджень. У разі їх наявності інформація не є оціночним судженням, оскільки відображає істину, яку суд може встановити.

Особа, яка висловлює не факти, а власні погляди, не зобов'язана доводити їх правдивість, оскільки це порушить свободи на власну точку зору.

Відеозапис не містить тверджень про факти. Тож висловлювання відповідача є оціночними судженнями та не є недостовірною інформацією.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея