Відсутність законодавчо встановлених гарантій захисту даних, які є адвокатською таємницею, суперечить Конвенції

Дата публікації: чт, 12/23/2021 - 14:54

 

Правова позиція ЄСПЛ у справі «SÄRGAVA проти Естонії», заява № 698/19 https://cutt.ly/RYdNyht
 
Щодо заявника, який є адвокатом, відкрито кримінальне провадження. Під час обшуку у нього було вилучено ноутбук, телефони тощо, які, зокрема, містили адвокатську таємницю.
 
Заявник, посилаючись на юридичну професійну таємницю та недоторканність носіїв даних, які стосуються надання юридичних послуг, скаржився, що вилучення його ноутбука та мобільного телефону та їх подальша експертиза порушили його права, гарантовані ст.8 Конвенції.
 
ЄСПЛ визнав важливість конкретних процесуальних гарантій, коли мова йде про захист конфіденційності обміну інформацією між адвокатами та їхніми клієнтами.
 
Конвенція не забороняє накладати на адвокатів певні зобов'язання, які можуть стосуватися їхніх стосунків з клієнтами. Це стосується, зокрема, випадків, коли знайдено достовірні докази участі адвоката у правопорушенні. У зв’язку з цим, однак, важливо забезпечити жорсткі рамки для таких заходів, оскільки адвокати займають важливу позицію у здійсненні правосуддя і, виконують роль посередника між сторонами і судом.
 
Хоча у внутрішньому законодавстві бракувало належних процесуальних гарантій для захисту даних, на які поширюється юридична професійна конфіденційність, у Суду немає підстав для рішення, чи було насправді порушено конфіденційність адвоката та клієнта у цій справі.
 
Однак, на думку Суду, відсутність процесуальних гарантій, що стосуються саме захисту правових професійних привілеїв, уже не відповідає вимогам, що випливають із критерію, що втручання має відбуватися відповідно до закону у значенні п.2 ст.8 Конвенції.

 

ZakonOnline 

Схожі публікації

Суперечлива судова практика вищого судового органу держави у справах щодо майна особи порушує конвенцію
Виключення дітей з дошкільних навчальних закладів та штрафи на батьків за відмову від вакцинації не є порушенням прав - ЄСПЛ
Необґрунтоване затягування процедури депортації особи, під час якої вона знаходиться під вартою, є порушенням конвенції – ЄСПЛ
Як ЄСПЛ захищає адвокатів, поки вони захищають клієнтів
ЄСПЛ висловився щодо балансу між свободою слова та правом на захист репутації
Ключові рішення ЄСПЛ та Верховного Суду у справах про захист ділової репутації
Розгляд справи в апеляційному суді без участі обвинуваченого можливий, якщо він раніше відмовився від участі в ньому - ЄСПЛ
Присудження надмірних судових витрат суперечить Конвенції - ЄСПЛ
Відсутність належного обґрунтування тривалого тримання особи під вартою порушує конвенцію
Неврахування судом міцності зв'язків між дитиною та сторонами спору при визначенні місця проживання дитини суперечить Конвенції

відео / фото