Виключення учасника ТОВ: які підстави та чи є запобіжники?

Дата публікації: пт, 02/14/2020 - 15:13

У червні 2018 року Закон "Про господарські товариства" перестав регулювати ТОВ. З набранням чинності Закону "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю", загальні збори втратили право виключати учасників за перешкоджання діяльності товариства.

Тепер виключення учасника можливе лише у двох випадках:

1) невнесення вкладу під час первинного формування статутного капіталу;
2) неподання правонаступником заяви про вступ до товариства.

Якщо брати до уваги ч. 2 ст. 100 Цивільного кодексу, то учасник товариства може бути виключений з товариства у випадках та в порядку, встановлених законом. Тобто з цього випливає, що учасник може бути виключений з товариства лише з двох підстав, які прямо зазначені Законом «Про ТОВ та ТДВ».

Врятуватися через суд неможливо.

Згідно з позицією Верховного суду, виключення учасника з товариства є виключною компетенцією загальних зборів учасників товариства, оскільки це єдиний орган, який може вирішувати питання про виключення учасника з товариства по суті (постанова ВС від 18.04.2018 р. — №922/1590/17, постанова ВС від 19.09.2018 р. — №916/34/18. Оскільки прийняття рішення про виключення учасника з господарського товариства законом віднесено до компетенції загальних зборів учасників цих товариств, а не суду, а суд лише перевіряє обґрунтованість та законність прийняття рішення про виключення учасника у разі подання останнім позову про визнання такого рішення недійсним.

Поки закон не містить механізму захисту від недобросовісного учасника, рекомендуємо Вам звернути увагу на корпоративний договір. За корпоративним договором, учасники товариства приймають на себе зобов’язання реалізувати свої права і повноваження у визначений договором спосіб або утримуватися від їх реалізації. Наприклад, можна зобов’язати учасників товариства узгоджувати певні дії, пов’язані з управлінням товариством або встановити умови, за яких, учасник зобов’язаний буде продати частку в статутному капіталі.

Юридична аналітика та консультація

Схожі публікації

відео / фото