Визнання недійсним виконавчого напису нотаріусу: ВС визначив підставу

Дата публікації: пт, 07/17/2020 - 12:09

 

Законодавством передбачена можливість визнання в судовому порядку виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню

У разі припинення договору іпотеки за судовим рішенням, яке набрало законної сили, правові підстави для виконання виконавчого напису, вчиненого нотаріусом на договорі іпотеки, відпали і такий напис не підлягає виконанню.

Відповідне положення міститься у постанові КГС ВС від 30 травня 2019 року у справі № 921/203/18.

 

ВС дійшов до такого висновку, з огляду на таке.

Частиною першою статті 598 ЦК унормовано, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Відповідно до статті 1 Закону «Про іпотеку» іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель (кредитор за основним зобов'язанням) має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому Законом.

Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя (стаття 33 Закону «Про іпотеку»). Пунктом 19 частини першої статті 34 Закону «Про нотаріат» визначено, що до нотаріальних дій, які вчиняються нотаріусами, належить вчинення виконавчого напису.

За приписами статті 87 згаданого Закону для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.

Пунктом 5 частини першої статті 39 Закону «Про виконавче провадження» передбачено можливість визнання в судовому порядку виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

Відповідно до частини третьої статті 653 ЦК, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. Наслідком припинення зобов'язання є припинення правового зв'язку між сторонами та звільнення від прав та обов'язків, що становлять зміст зобов'язання.

Отже, у разі припинення договору іпотеки за судовим рішенням, яке набрало законної сили, правові підстави для виконання виконавчого напису, вчиненого нотаріусом на договорі іпотеки, відпали і такий напис не підлягає виконанню.

biz.ligazakon

Схожі публікації

відео / фото