Визнання правочину таким, що порушує публічний порядок при передачі часток статутного капіталу

Дата публікації: ср, 07/15/2020 - 10:56

 

ЯКІ ПІДСТАВИ ВИЗНАННЯ ПРАВОЧИНУ ТАКИМ, ЩО ПОРУШУЄ ПУБЛІЧНИЙ ПОРЯДОК. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

У справі № 910/4932/19

(https://u.to/WHgKGQ) Рішення ВС у справі № 910/4932/1

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) звернулося з позовом до Приватного підприємства (далі - ПП) про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину, визнання незаконним набуття права власності ПП на частку 55% статутного капіталу ТОВ, що дорівнює 1 375 000,00 грн, а також на корпоративні права, що випливають з частки, на підставі договору зворотної купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ між Компанією та ПП .

Матеріально-правовою підставою позову визначено ст.ст. 216, 228, 321 ЦК України.

Положеннями ст. 228 ЦК України визначено перелік правочинів, які є нікчемними як такі, що порушують публічний порядок.
Такими є правочини, що посягають на суспільні, економічні та соціальні основи держави, зокрема правочини, спрямовані на використання всупереч закону комунальної, державної або приватної власності; правочини, спрямовані на незаконне відчуження або незаконне володіння, користування, розпорядження об'єктами права власності українського народу - землею як основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, її надрами, іншими природними ресурсами (ст. 14 Конституції України); правочини щодо відчуження викраденого майна; правочини, що порушують правовий режим вилучених з обігу або обмежених в обігу об'єктів цивільного права тощо.

Усі інші правочини, спрямовані на порушення інших об'єктів права, передбачені іншими нормами публічного права, не вважаються такими, що порушують публічний порядок.

При кваліфікації правочину за ст. 228 ЦК України потрібно враховувати вину, яка виражається в намірі порушити публічний порядок сторонами правочину або однією зі сторін. Доказом вини може бути вирок суду, постановлений у кримінальній справі, щодо знищення, пошкодження майна чи незаконного заволодіння ним тощо.

zakononline.com.ua

Схожі публікації

відео / фото