Внесено зміни у процедуру усиновлення в Україні і розширено перелік необхідних документів

Дата публікації: чт, 02/06/2020 - 11:12

Мінсоцполітики зробило прозорішою процедуру національного усиновлення в Україні.

Про це заявив радник Міністра соціальної політики Леонід Лебедєв.

«Мінсоцполітики зробило процедуру національного усиновлення в Україні прозорішою за рахунок нововведень, а саме завдяки новій програмі навчання кандидатів в усиновлювачі, запровадженню довідки про вжиття вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім’ю громадян України та проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,- розповів радник Міністра.

За словами Леоніда Лебедєва, проходження усіма кандидатами в усиновлювачі обов’язкового курсу навчання є дуже важливим етапом, оскільки виховання дитини, яка зазнала психологічної травми від втрати біологічних батьків, має свої особливості, всі потенційні прийомні батьки, батьки-вихователі та опікуни вже давно проходять таке навчання.

Відтепер це стосуватиметься і усиновлювачів.

«Після проходження обов’язкового і безкоштовного курсу навчання всім батькам видається довідка, яка засвідчує проходження цього курсу і їхню готовність стати усиновлювачами, в ній вказується кількість дітей, їх стать та вік, рекомендації щодо можливості усиновлення. Тобто ця довідка є остаточним документом в пакеті, який подається всіма заявниками до суду – інстанції, яка приймає остаточне рішення щодо усиновлення»,-  зауважив радник Міністра.

Леонід Лебедєв підкреслив, що національне усиновлення є пріоритетом державної політики України та важливою складовою політики щодо дотримання найкращих інтересів дитини.

Нагадаємо, що протягом 2019 року було усиновлено 1419 дітей, що на 61 дитину більше за попередній рік, зафіксовано 36 випадків скасування усиновлення.


Відповідний наказ Мінсоцполітики № 1696 від 2 грудня 2019 року набирає чинності з дня офіційного опублікування.

Зазначимо, що Наказом до форм документів з питань усиновлення додано форми довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та довідки про вжиття всіх вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім'ю громадян України. Також установлено Вимоги до оформлення висновку про доцільність усиновлення та його відповідність інтересам дитини.

Відповідно до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей серед інших документів громадяни України, які бажають усиновити дитину, звертаються із заявою про взяття їх на облік кандидатів в усиновлювачі до служби у справах дітей за місцем проживання. Із заявою необхідно подати перелік документів, визначений у п. 22 Порядку.

Серед інших необхідних документів слід подати довідку про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, з рекомендаціями щодо кількості, віку та стану здоров'я дітей, яких може усиновити заявник, за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Якщо громадяни України, які бажають усиновити дитину, є її родичами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками чи батьками-вихователями, така довідка не подається.

У разі усиновлення дитини іноземцями до висновку про доцільність усиновлення та його відповідність інтересам дитини додається довідка про вжиття всіх вичерпних заходів до влаштування дитини в сім'ю громадян України, складена за формою, затвердженою Мінсоцполітики. Висновок про доцільність усиновлення та його відповідність інтересам дитини повинен містити інформацію про оздоровлення дитини за кордоном у сім'ях іноземців (п. 75 зазначеного Порядку).

Висновок про доцільність усиновлення та його відповідність інтересам дитини має містити, серед іншого, таку інформацію: відомості про перебування у шлюбі, наявність або відсутність судимості, стан здоров'я кожного із заявників, матеріальне та фінансове забезпечення сім'ї; умови проживання сім'ї, наявність чи можливість створення для усиновленої дитини окремої кімнати чи місця для відпочинку (у разі проживання власних дітей або інших членів сім'ї спільно із заявниками зазначається їхнє ставлення до усиновлення); обставини знайомства кандидатів в усиновлювачі з дитиною та встановлення з нею контакту; правові підстави для усиновлення дитини.

Джерела: Мінсоцполітики та Юрліга

Схожі публікації

відео / фото