ВОДІЯМ НА ЗАМІТКУ: Порядок перевірки водія на стан сп’яніння (+документ)

Дата публікації: вт, 02/27/2018 - 22:53

Керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння є гострою проблемою на українських дорогах. В зв’язку з цим, органами Нацполіції було посилено контроль за станом осіб, що керують транспортними засобами. Однак, під час проведення огляду водія на стан сп’яніння та складання протоколу про адміністративне правопорушення самі поліцейські не рідко порушують вимоги законодавства.

Тож, якщо вас зупинила поліція, та вимагає провести огляд, на стан сп’яніння, для того щоб не допустити порушень ваших законних прав та інтересів, ви повинні знати правила проведення медичного огляду та порядок складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Огляд на стан сп’яніння

Огляду на стан сп’яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп’яніння згідно з ознаками такого стану, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці.

Також, ознаками наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп’яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота), звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло, сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови, почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Порядок проведення огляду затверджений низкою нормативно правових актів, а саме: Постановою КМУ від 17.12.2008р. № 1103, Наказом МВС України від 9 листопада 2015 року № 1452/735, Наказом МВС України від 07.11.2015р., ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та ін.

Такий огляд проводиться працівником поліції або лікарем закладу охорони здоров’я (фельдшером в сільській місцевості). Кожен з видів огляду має свої особливості, що полягають у наступному:

 1. Огляд поліцейським здійснюється на місці зупинки транспортного засобу. До огляду обов’язково залучаються 2 свідки, якими не можуть бути працівники поліції, і які не повинні викликати сумнівів у своїй неупередженості. Свідки мають бути безперервно присутні протягом усього часу проведення огляду.
 2. У результаті огляду складається Акт у 2 примірниках: перший примірник передається під підпис особі щодо якої проводиться огляд, а другий залишається у працівника поліції та залучається до протоколу.
 3. При проведенні огляду використовуються виключно ті спеціальні технічні засоби (далі алкотестери), що прямо передбачені Наказом МВС України від 01.03.2010р. та застосовуються лише посадовою особою Нацполіції. Також слід мати на увазі, що перед застосуванням алкотестеру, особу щодо якої проводиться огляд мають проінформувати про порядок застосування алкотестеру, та на вимогу цієї особи – пред’явити сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
 4. Якщо алкотестер підтверджує стан сп’яніння, то поліцейським складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого додається Акт про медичний огляд і роздруківка із результатами алкотестеру, якщо технічний засіб має такі функції.
 5. У випадку відмови від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу чи незгоди з результатами такої перевірки, особа направляється до відповідного закладу охорони здоров’я.
 6. Огляд має бути здійснений не пізніше ніж протягом 2 годин з моменту виявлення для нього підстав та в присутності працівника поліції. За результатами огляду закладом охорони здоров’я має бути складено висновок у 3 примірниках: по одному – для поліцейського та водія транспортного засобу, а третій залишається в закладі охорони здоров’я.
 7. У випадку виявлення стану сп’яніння, висновок додається до протоколу про адміністративне правопорушення.
 8. У разі відмови особи від проходження медичного огляду в закладі охорони здоров’я поліцейським, в присутності 2 свідків, складається протокол про адміністративне правопорушення, в якому детально описуються ознаки сп’яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

У випадку скоєння ДТП, унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані, проведення огляду на стан сп’яніння учасників цієї пригоди є обов’язковим у закладі охорони здоров’я.

Недотримання усіх цих вимог при складанні протоколу працівниками поліції свідчитиме про недійсність проведеного медичного огляду, а отже стан сп’яніння особи при керуванні транспортним засобом не буде доведений. Зазначене підтверджується судовою практикою районних та апеляційних судів, що тлумачать такі порушення на користь водіїв.

Так, постановою Апеляційного суду Тернопільської області у справі № 607/2382/17 визначено, що застосування газоаналізатору «Драгер», що відсутній у «Переліку технічних засобів для виявлення і фіксування порушень ПДД» є незаконним. Також суд визнав, що порушенням вимог законодавства є залучення 2 працівників поліції як свідків, при проведенні медичного огляду особи, і визнав неналежним доказом їхні письмові пояснення з приводу стану особи.

Складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Встановленню істини у справі значним чином сприяє протокол про адміністративне правопорушення, що складається посадовою особою органів Нацполіції та допомагає зафіксувати всі важливі відомості для вирішення питання про притягнення особи до відповідальності. Недотримання форми протоколу та неповне встановлення в ньому обставин справи призводить до визнання таких протоколів неналежними доказами при доведенні винуватості особи у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справ про адмінправопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші важливі для справи обставини.

Так, відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі обов’язково мають бути зафіксовані:

 • дата і місце його складання;
 • посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол;
 • відомості про особу, яка притягається до відповідальності;
 • місце, час і суть вчиненого правопорушення;
 • нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення;
 • прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є;
 • пояснення особи, яка притягається до відповідальності;
 • інші відомості.

Протокол підписується особою, яка його склала, особою, яка притягається до відповідальності, а також свідками і потерпілими при їх наявності. Якщо ж особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, відмовляється від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа має право на подачу пояснень і зауважень щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також має право викласти мотиви своєї відмови від його підписання. У такому випадку слід викласти усі порушення помічені вами в процесі складання протоколу та проведення огляду: неповідомлення причин зупинки транспортного засобу, обставин, що дали підставу вважати наявність стану сп’яніння, порушення процедури проведення медичного огляду, оформлення протоколу тощо.

Неодноразово суди встановлювали некомпетентність працівників поліції при складанні протоколів про адмінправопорушення. Наприклад, постановою Талаївського районного суду від 19.06.2017р. по справі №747/351/17 встановлено порушення поліцейським порядку складання протоколу через відсутність відмітки про роз’яснення особі її прав та обов’язків. Також, не менш цікавим порушенням з боку поліцейських є зазначення у протоколі вигаданих свідків. Так, Мукачівський міськрайонний суд, у своїй постанові від 04.09.2017р. по справі № 303/4564/17 вказав, що зазначені у протоколі свідки, після перегляду камер відеоспостереження, виявилися відсутніми під час складання протоколу, хоча були в ньому записані.

Варто пам’ятати, що убезпечити себе від свавільної поведінки працівників Нацполіції дуже просто, при обов’язковому дотриманні 3 простих правил: не боятися, бути надзвичайно уважним та відстоювати свою позицію до останнього!


У додатку «ПЕРЕЛІК технічних засобів, що використовуються в підрозділах Державтоінспекції МВС для виявлення та фіксування порушень правил дорожнього руху» - Наказ МВС України від 01.03.2010р

 

Схожі публікації

відео / фото