ВС вказав на підстави визнання недійсним договору, укладеного боржником, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство

Дата публікації: пн, 09/13/2021 - 23:37

 

Рішення ВС у справі № 910/9177/20 https://cutt.ly/jWW4Tsz

 

Арбітражний керуючий подав до суду заяву до ТОВ про визнання недійсним договору про відступлення права вимоги, укладеного між двома ТОВ.

Вказував, що спірний договір підпадає під ознаки недійсного правочину, оскільки:

  • договір укладений протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство ТОВ;
  • має безоплатний характер;
  • укладений із заінтересованою особою.

ВС зазначив наступне.

Особа, яка є боржником перед своїми контрагентами, повинна утримуватися від дій, які безпідставно або сумнівно зменшують розмір її активів. Угоди, що укладаються учасниками цивільних відносин, повинні мати певну правову та фактичну мету, яка не має бути очевидно неправомірною та недобросовісною.

Правопорядок не може залишати поза реакцією такі дії, які хоч і не порушують конкретних імперативних норм, але є очевидно недобросовісними та зводяться до зловживання правом.

Укладення ТОВ за три місяці до входження у процедуру банкрутства спірного договору про безоплатне відступлення права вимоги на користь заінтересованої особи, наслідком чого стало зменшення обсягу майнових активів боржника вказує на те, що зміст оспорюваного договору не відповідає критеріям розумності та добросовісності, а сам договір не був направлений на реальне настання правових наслідків, обумовлених ним, що суперечить вимогам ч.5 ст.203 ЦК України, яка містить загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину та є підставою для визнання цього договору недійсним згідно з положеннями ст.ст.215, 234 ЦК України і ст.42 КУзПБ.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея