Використання сіножатій в якості ріллі: чи можна розорювати сіножаті?

Дата публікації: чт, 12/23/2021 - 23:21

 

Частина земельних ділянок - земельних часток (паїв), наданих громадянам для ведення товарного сільськогосподарського виробництва мають земельні угіддя - сіножаті.

Давайте, розберемося, чи можна розорювати ці земельні ділянки та використовувати їх у якості ріллі.

Спочатку давайте, з’ясуємо, що таке сіножаті.

Згідно з додатком 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, сіножаті - сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння (ГОСТ 26640-85), до яких потрібно включати рівномірно вкриті деревинною та чагарниковою рослинністю площею до 20 відсотків ділянки.

Водночас рілля - сільськогосподарські угіддя, які систематично обробляються і використовуються під посіви сільськогосподарських культур, включаючи посіви багаторічних трав, а також чисті пари (ГОСТ 26640-85) та парники, оранжереї і теплиці. До ділянок ріллі не належать сіножаті і пасовища, що розорані з метою їх докорінного поліпшення і використовуються постійно під трав'яними кормовими культурами для сінокосіння та випасання худоби, а також міжряддя садів, які використовуються під посіви.

Доречі, ГОСТ 26640-85 зазначений у визнеченні угідь, не застосовується на території України від 17.03.2017 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2016 р. № 1066.

Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що сіножаті та рілля принципово різні земельні угіддя, які мають й принципово різні призначення, сіножаті повинні використовуватися виключно для сінокосіння, в той же час рілля для посівів сільськогосподарських культур, багаторічних трав, парників, оранжерей, теплиц а також чистого пару.

При землевпорядному проектуванні, враховуючи багато факторів, серед яких й крутизна склону, родючість та інші, визначається, які землі слід віднести до ріллі, а які наприклад для сіножатей.

Відповідно до Закону України “Про охорону земель”, а саме статті 37, власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність у тому числі щодо розорювання сіножатей, пасовищ.

Враховуючи викладене, розорювати сіножаті та використовувати їх в якості ріллі суперечить нормам законодавства.

Використання сіножатей в якості рілля є відхиленням від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, а саме, у випадку земельних часток (паїв), проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), що відповідно до статті 55 Кодексу України про адміністративні правопорушення тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Так, сума штрафу не велика, але якщо договір оренди містить умови щодо недопущення розорювання, то це також може бути підставою для розірвання договору оренди в судовому порядку.

Також, слід зазначити, що звернувшись до судової практики, можна знайти приклади, коли розорювання сіножатей рахують не тільки як відхиленням від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, а також й використанням землі не за цільовим призначення, що звісно не відповідає дійсності, так як в нашому випадку різні угіддя (рілля та сіножаті) мають однакове цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, тільки “товари” вирощувати на них потрібно різні.

 

ProВласність

Схожі публікації

відео / фото