Як діяти коли вимагають Covid-сертифікат та примушують до вакцинації: інструкція та зразки позовів від адвоката

Дата публікації: чт, 11/04/2021 - 19:46

 

Як діяти, якщо поліція потребує Covid-сертифікат у метро, маршрутці, кафе, тощо прокоментував  адвокат Ясько Ігор (Юридична компанія Winner).

 

Якщо працівник поліції потребує у вас Covid-сертифікат погрожуючи складанням протоколу, варто звернути увагу поліцейського що він порушує закон України «Про національну поліцію» який він (поліцейський) повинен дотримуватися в першу чергу.

Так, основний закон який регулює діяльність поліцейського є ЗУ «Про національну поліцію».

Даним законом передбачений виключний порядок що саме поліцейський має право вимагати у пересічного громадянина.

Ст. 31 вищевказаного закону передбачено що поліцейський може застосовувати такий превентивний захід, як Перевірка документів особи, що в свою чергу під собою трактується:

1. Документ що посвідчує особу (паспорт,студентський,посвідчення)

2. Документ, що надає певне право (водійське посвідчення, дозвіл на зброю).

Вимагати у особи Covid-сертифікату НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО жодним законом України.

Також, COVID-сертифікат являє у собі Лікарську таємницю!

Розкриття лікарськї таємниці є кримінальним правопорушенням.

Тож, якщо поліцейський вимагає у вас Covid-сертифікат то варто звернути увагу працівника правоохоронного органу що його вимога  не передбачена законом та разом з тим він порушує законодавство України.

Covid-сертифікат не закріплений на законодавчому рівні в Україні.

 

Але… якщо вже поліцейський складає протокол про вчинення правопорушення то ловіть невеличку інструкцію:

1. Запитати поліцейського: На підставі якого закону України я зобов’язаний надати Covid-сертифікат ???

2. У протоколі зазначити, що вимога поліцейського не передбачена законодавством України, поліцейський порушує ст. 31 ЗУ «Про національну поліцію» та Порушення закону про «Основи законодавства про охорону здоров’я»

3. Також зазначити (письмово у протоколі) що COVID-сертифікат містить Персональні дані, що є конфіденційною інформацією про фізичну особу, збирання, зберігання і використання яких не передбачено законодавством. Обробка персональних даних може бути лише за згодою суб’єкта (тобіж Вас) персональних даних.

 

Якщо вже протокол остаточно складено, обов’язково вимагайте копію протоколу, зазначайте у ньому вищезазначені зауваження/порушення закону та звертайтеся до фахівців у галузі права.

Оскарження даного протоколу є вашим правом та певним  «обов’язком» для того щоб кожен громадянин дотримувався вимог чинного законодавства України.

 

Детальне роз'яснення:

Поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Так, статтею 31 Закону України «Про Національну поліцію», передбачено, що поліція може застосовувати такі превентивні заходи:

1. перевірка документів особи;

2. опитування особи;

3. поверхнева перевірка і огляд;

4. зупинення транспортного засобу;

5. вимога залишити місце і обмеження доступу до визначеної території;

6. обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;

7. проникнення до житла чи іншого володіння особи;

8. перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;

9. застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;

10.перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;

11. поліцейське піклування.

Найбільше що підходить до нашої ситуації – «Перевірка документів»

Перевірка документів особи під собою являє перевірку документа, що посвідчує особу (паспорт/водійське посвідчення/студентський)  а також перевірку документа, що підтверджує спеціальне право користування/володіння особи чимось (дозвіл на зброю).

Як бачимо, відповідним законом який регулює діяльність поліцейського, не передбачено вимагання/пред’явлення у особи Ковід сертифікату.

 

Також, в України діє такий принцип як «Лікарська таємниця».

Кожна особа має право на лікарську таємницю.

Під «лікарську таємницю» підпадають абсолютно усі аспекти, котрі стосуються здоров’я пацієнта.

Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров я» передбачено, що

Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта.

Медичні працівники та інші особи, яким у зв'язку з виконанням професійних або службових обов'язків стало відомо про хворобу, медичне обстеження, огляд та їх результати, інтимну і сімейну сторони життя громадянина, не мають права розголошувати ці відомості, крім передбачених законодавчими актами випадків.

Лікарська таємниця являє собою конфіденційну інформацію.

Право на нерозголошення конфіденційної інформації про людину гарантується Конституцією України.

Конвенцією про права людини в біомедицині (Convention on Human Rights and Biomedicine. DIR/JUR (96), 14, Strasbourg 1996) передбачено, що  відомості про стан здоров’я людини визнає складовою права на повагу до приватного життя (ст. 10) та охороняється також положеннями Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (заборона на медичне втручання (ст. 8).

Відповідно до вищевикладених основ національного та міжнародного законодавства, заборонено вимагати у осіб Ковід-сертифікати так як це містить лікарську таємницю.

 

Основними тезами Резолюції №2361 (2021) яка була прийнята Парламентською Асамблеєю Ради Європи було:

п.7.3.1 забезпечити, щоб громадяни були поінформовані про те, що вакцинація не є обов’язковою і що ніхто не зазнає політичного, соціального чи іншого тиску на вакцинацію, якщо вони цього не хочуть.

п. 7.3.2 забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації у зв’язку з тим, що він/вона не був вакцинований, через можливі ризики для здоров’я або не бажає вакцинуватися;

п.7.5.2 використовувати свідоцтва про вакцинацію виключно за призначенням для моніторингу ефективності вакцини, потенціальних побічних ефектів та небажаних явищ.

 

Також, звертаємо увагу, що не допуск особи до міжрегіональних поїздок це грубе порушення статті 33 Конституції України, яка встановлює що, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Обмеження пересування можливе у разі  надзвичайного або воєнного стану!

Працівник укрзалізниці та/або працівник іншого органу який здійснює пасажирські перевезення не має жодного права вимагати пред’явлення Ковід-сертифікату.

Відповідно до Правил перевезення пасажирів, посадка здійснюється за умови наявності проїзного документа та документа, що посвідчує особу.

Вимагання перевізником інших документів (Ковід-сертифікатів) законодавством не передбачено!

 

Крім зазначеного, у додатках прикріплені зразки позовів до суду, якщо вас було відсторонено чи звільнено з роботи за відмову від вакцинації!

Схожі публікації

відео / фото