Як добитися виплати аліментів в Україні: поради юриста

Дата публікації: чт, 05/16/2019 - 10:56

В Україні є два основні механізми отримання аліментів з неплатників. Перший спосіб дозволяє отримати гроші швидше, другий – домогтися більшої суми виплат.

Правові тонкощі стягнення аліментів розкрив юрист Ігор Степанов.

За словами експерта, домогтися виплати аліментів можна добровільно або примусово.

"У разі добровільного способу я б усім порадив не покладатися на усні домовленості, тому що вони часто можуть бути порушені, а укласти матеріальний договір, який потім полегшить стягування аліментів через виконавчий напис нотаріуса або через суд. У такому випадку суд на судовому засіданні призначає аліменти, якщо немає конфлікту між батьком і матір'ю при розлученні", – розповів Степанов.

"Розлучення, якщо є дитина в сім'ї, завжди проводиться через суд. Автоматично суд аліменти не призначає, потрібна певна заява. Якщо була усна домовленість, і батько перестав з якихось причин платити аліменти, негайно треба йти до суду, щоб він формалізував обов'язок виплати аліментів одним з батьків", – повідомив він.

Як пояснив Степанов, є два механізми примусового стягнення аліментів.

"Необхідно подати позов. Це довший період, але є шанс призначити аліменти в більшому розмірі. В цьому випадку будуть враховуватися офіційний і неофіційний дохід, який рахуватимуть через витрати особи, яка повинна платити аліменти. Але ці витрати повинна довести жінка, яка звернулася за аліментами... Вона повинна довести, що ці витрати не відповідають офіційній частині зарплати, яку показав батько, коли прийшов до суду", – зазначив юрист.

За його словами, це довгий шлях, але він може призвести до більш ефективного захисту інтересів дитини.

"Є більш простий шлях – звернутися до суду, щоб суд видав наказ. Але тут вже буде враховуватися тільки офіційний заробіток або тверда грошова сума, яка не може бути меншою, ніж 50% від прожиткового мінімуму на дитину. Зараз близько 2 тис. грн прожитковий мінімум, це десь тисяча. Наказ – дуже швидко, але дуже мало", – наголосив експерт.

"Після отримання виконавчого листа від суду необхідно направити його на роботу до батька, щоб він добровільно виплачував, або піти до державного або приватного виконавця і відкрити виконавче провадження, і про це вже буде піклуватися виконавець судових рішень", – підсумував Степанов.

Нагадаємо, що в Україні закон, спрямований на боротьбу з боржниками по аліментах, передбачає арешт і примусові роботи для злісних неплатників.

За несплату аліментів протягом 6 місяців боржника притягнуть до суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин. За повторне порушення доведеться відпрацювати від 240 до 360 годин. Ухильників можуть заарештувати на 10 діб, а злісних – позбавити волі на 2 роки.

OBOZREVATEL

Схожі публікації

відео / фото галерея