Як довести вступ в управління чи володіння спадковим майном: роз'яснення ВС

Дата публікації: пт, 04/17/2020 - 11:28

Верховний суд визначив, що може бути доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном

Суть справи: позивачка просила визнати за нею право власності на 1/2 частини житлового будинку. Вона зазначила, що після смерті її батька спадкоємцями в рівних частинах залишилися вона та сестра.

Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні позову.

Судові рішення мотивовано тим, що позивач не надала жодних доказів про те, що вона фактично вступила в управління або володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, а тому підстав для визнання за нею права власності на майно в порядку спадкування за законом та правилами ЦК УРСР(в редакції чинній на час дії правовідносин) немає.

Колегія суддів Цивільного суду ВС залишила рішення судів попередніх інстанцій без змін. Відповідну постанову у справі № 305/235/17 ВС прийняв 25.03.2020.

Згідно зі статтями 549, 554 ЦК УРСР спадкоємець прийняв спадщину якщо він:

1) фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Вищевказані дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, маються на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.

Фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась.

Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути:

- довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним;

- довідка державної податкової служби або страховика чи іншого органу про те, що спадкоємець після відкриття спадщини сплачував податки або страхові платежі по обов'язковому страхуванню;

- копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту прийняття спадщини;

- запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який підтверджує, що спадкоємець був постійно прописаний (зареєстрований) у спадковому будинку (квартирі);

- інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.

ЮрЛіга

Схожі публікації

відео / фото