Як ФОП отримати від 2782 грн за місяць карантину? (форми документів)

Дата публікації: пт, 07/03/2020 - 12:38

6 червня офіційно опублікували оновлений Порядок надання допомоги по частковому безробіттюЗняті деякі баги та питанняякі спливли у нашвидку «склепаних» змінах у ст. 471 Закону про зайнятість. Але найголовніше – відкрито шлях до отримання допомоги для ФОП «на себе».

Кому світить?

Центр зайнятості (далі — ЦЗ) наполягає — допомогу по частковому безробіттю «на себе» може отримати ФОП, за яким одночасно спрацьовують такі умови. Він:

1 — не пенсіонер;

2 — вимушено скоротив (призупинив) діяльність через карантинні обмеження, встановленіпостановою КМУ від 11.03.2020 р. № 211, і втратив у зв'язку з цим увесь або частину доходу;

3 — сплатив ЄСВ «за себе» за 6 місяців до дати скорочення (призупинення) діяльності.Виняток — ФОП з інвалідністю, який звільнений від сплати ЄСВ «за себе».

Цікавий момент. ЦЗ роз'яснює, що допомогу по частковому безробіттю «на себе» можуть отримати тільки ФОП, які не мають найманих працівників.

АЛЕ!

По-перше, це нізвідки не випливає.

А по-друге, з п.п. 4 п. 9 Порядку надання допомоги по частковому безробіттю якразвипливає зворотне. У ньому чорним по екрану написано, що «У разі подання відомостейщодо себе ТА щодо найманих працівників фізична особа — підприємець, який є застрахованою особою, подає відомості за формами згідно з додатками 1 і 2».

Якщо вирішили отримувати — радимо звернутися до ЦБ негайно. Треба укластися в 90 календарних днів із дня скорочення (призупинення) діяльності. А чи варто взагалі морочитися з цією допомогою? Може, вона того не варта? Як говорили заможні кроти в м/ф «Дюймовочка»: «А що, якщо нам порахувати?»

Скільки отримаємо?

Розмір допомоги «на себе» розраховують виходячи з 2/3 бази нарахування ЄСВ. Але не тих місяців, за які отримуємо допомогу!

База нарахування ЄСВ, від якої розраховуємо суму допомоги «на себе», дорівнюватимесередньому розміру місячної бази нарахування ЄСВ за 2019 рік згідно зі Звітом з ЄСВ за формою № Д5.

Тобто єдиноподатник, який у 2019 році сплачував ЄСВ з мінзарплати (4173 грн), за повний місяць зупинення діяльності, наприклад, за повний місяць нероботи у квітні 2020 року, отримає допомогу в розмірі 2782 грн (4173 грн х 2/3).

Інша річ, якщо база нарахування ЄСВ у 2019 році була вища мінімалки. Тоді є нагода отримати допомогу в більшій сумі, але не вище за розмір мінзарплати 2020 року (4723 грн).

Наприклад, середньомісячний дохід ФОП-загальносистемника у 2019 році згідно зі Звітом за формою № Д5 становить 9000 грн. Розраховуємо можливу суму допомоги:

9000 грн х 2 / 3 = 6000 грн.

Вона вище мінзарплати (4723 грн), а отже, потрапляє під обрізання. Таким чином, за повний місяць карантинної нероботи такий ФОП може отримати допомогу по частковому безробіттю в сумі 4723 грн. Теж непогано.

Зауважимо: у Порядку не наведений мезанізм визначення середньомісячної бази. Вважаємо, що в розрахунку загальну базу треба ділити на кількість місяців 2019 року, за які сплачено ЄСВ. Тобто якщо ФОП зареєструвався не з початку року, то ділимо загальну річну базу не на 12, а на кількість місяців у статусі ФОП цього року.

Окремої уваги вимагають ФОП з інвалідністю, які звільнені від сплати ЄСВ «за себе». УПорядку прописано, що їм допомога надається виходячи з 2/3 мінзарплати, встановленої законом. Якщо дотримуватися загальної логіки, яка застосовується для інших ФОП, то при розрахунку суми допомоги треба брати за орієнтир мінзарплату минулого року (тобто 2/3 від 4123 грн). Але не факт. Адже прямо не зазначено в Порядку. Цілком можуть узяти сьогоднішню мінімалку (тобто 2/3 від 4723 грн). Тоді ті, хто платив ЄСВ з мінімалки, отримає допомоги менше, ніж ті, хто був звільнений від сплати.

Але не будемо дріб'язковими! Йдемо далі.

Чи може отримати таку допомогу ФОП, який зупинився на карантин, але отримував доходи в період зупинення, наприклад, на підставі раніше виставлених рахунків? Вважаємо, що так. Жодних заборон для таких ФОП ані в Законі про зайнятість, ані в Порядку не прописано.

Ускладнюємо ситуацію. ФОП не зупинив, а призупинив свою діяльність. Наприклад, у зв'язку з карантинними заборонами не приймав відвідувачів особисто, а консультував/продавав/навчав онлайн. Чи має такий ФОП право на допомогу по частковому безробіттю? Звичайно! Але тут не все так просто, як здається на перший погляд. Чому? Трохи нижче пояснимо. А поки — документне питання. 

Документи

Щоб отримати допомогу «на себе», до ЦЗ треба подати:

1) заяву в довільній формі. Її текст може бути таким:

 

Директору  

______________________

центру зайнятості

_____________________

                                                                                  ФОП _____________________

 

ЗАЯВА

 

             Прошу надати допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленного КМУ з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності.

             Наступним повідомляю, що я є застрахованою особою та платником єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

 

Якщо ФОП звільнений від сплати ЄСВ, то в заяві замість другого абзацу зазначаємо  «Наступним повідомляю, що я є застрахованою особою та відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” звільнений від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»;

2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності. Як би це не виглядало маразматично, але доведеться наказати самому собі: «АСТАНАВИСЬ!». Наведемо зразок наказу.

 

Фізична особа – підприємець ______________

НАКАЗ

«__»__________2020                               м. _________                                                   №

 

Про призупинення діяльності

 

     У зв’язку з проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, установленим Кабінетом Міністрів України,

 

НАКАЗУЮ:

 

   Призупинити  діяльність з «­__»_______2020 до «__»_____2020 (або дати закінчення оголошення карантину).

 

ФОП                                                     ________

 

Якщо діяльність скоротили, зазначаєте в наказі замість «призупинення» «скорочення» і час, наскільки скоротили;

3) відомість за формою згідно з додатком 2 до Порядку:

ВІДОМОСТІ

про фізичну особу – підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги частини третьої статті 471 Закону України «Про зайнятість населення»

Прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи – підприємця ______________________________________

Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) ___________________________

Місцезнаходження фізичної особи – підприємця _____________________________________________

Поточний рахунок, найменування установи банку, МФО _____________________________________

Кількість годин нормальної тривалості робочого часу на місяць ________________________________

Кількість годин часткового безробіття за місяць _____________________________________________

Середній розмір місячної бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за рік, що передує року звернення, згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14 квітня 2015 р. № 435, гривень __________________________________________________________________

Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, гривень ________________________________

Наявність пенсії (так/ні) _________________________________________________________________

Фізична особа – підприємець

____________

      (підпис)

__________________________

          (ініціали та прізвище)

 

 

Пройдемося окремими реквізитами відомості. Реквізит:

— кількість годин нормальної тривалості робочого часу. Несподівано? Враховуючи, що для ФОП вона нічим не встановлена, то так. Але ані законодавців, ані Кабмін це не схвилювало. Не хвилюємося й ми. 

Але ж запитання залишається: так що ж тут зазначати? Чи можна зазначити, що ФОП, наприклад, працює по 12 годин на день 30 днів на місяць, разом 360 годин? Ну що ви! Ні, звичайно! ЦЗ на місцях наполягають: тут треба зазначати норму тривалості робочого часу при 40-годинному 5-денному робочому тижні з двома вихідними в суботу та неділю з однаковою тривалістю часу роботи за день протягом робочого тижня (для квітня — 167 год, травня — 151 год і т. д.);

— кількість годин часткового безробіття. Якщо ФОП зупинився повністю, то тут питань немає. Беремо 5-денку, розраховуємо, скільки днів на місяць не працював. Отриманий результат множимо на 8 год.

А якщо ФОП не повністю зупинився, а призупинив діяльність, продовживши працювати онлайн (віддалено)? Якщо в нього є наймані працівники, на яких він отримував допомогу по частковому безробіттю, то логічно припустити, що у ФОП скоротився робочий час настільки ж, наскільки у нього найманих працівників (див. відомості, які подавалися до ЦЗ на найманих працівників). Адже наказ про призупинення діяльності, по суті, буде один і для них, і для ФОП.

А якщо немає найманих? Тоді, як варіант, можна подивитися вгору й скористатися відомим довідником Стеля. Тобто зі стелі приймаємо рішення, скільки годин на день ФОП не працював у зв'язку з призупиненням діяльності;

— середній розмір бази нарахування ЄСВ. Особливості розрахунку цього показника розглянули вище;

— сума допомоги по частковому безробіттю. Пам'ятаємо: вона не може бути вища мінзарплати;

— наявність пенсії — це контрольне питання, яке дозволить відсіяти пенсіонерів, які не мають права на допомогу по частковому безробіттю;

4) довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців, що передують даті скорочення (призупинення) діяльності.

Її більше НЕ треба отримувати в податковій. Робіть довідку самі. А щоб двічі не бігати, наводимо її можливу форму:

 

Фізична особа – підприємець

_______________________

ДОВІДКА

    На підставі звітних відомостей, що подані до Пенсійного фонду, та платіжних доручень про сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, повідомляю, що за період з _____________ до сплачено єдиного внеску в загальній сумі __________________. У тому числі за:

  • вересень 2019 року —  _________грн, платіжне доручення _________;
  • жовтень 2019 року  —  _________грн, платіжне доручення _________;
  • листопад 2019 року  —  _________грн, платіжне доручення _________;
  • грудень 2019 року  —  _________грн, платіжне доручення _________;
  • січень 2020 року  —  __________грн, платіжне доручення _________;
  • лютий 2020 року —  __________грн, платіжне доручення _________.

Видана для подання до ________________________________________.

ФОП

Ще один важливий момент. ФОП з інвалідністю, які звільнені від сплати ЄСВ «за себе», але отримують допомогу по частковому безробіттю, цю довідку не подають.

А що з оподаткуванням? У ПКУ є п. 13 підрозд. 1 розд. ХХ, який звільняє від ПДФО/ВЗ допомогу по частковому безробіттю на період карантину. Але ту, допомогу, яку виплачують роботодавці. У зв'язці «ЦЗ — ФОП «на себе» роботодавця немає. Тож що, оподатковувати? Вважаємо, що ні.

Тут повинні працювати положення п.п. 165.1.1 ПКУ. Він виводить з-під оподаткування суми допомоги, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Але навіть якщо податківці й наполягатимуть на оподаткуванні, то всі питання – до ЦЗ. Адже саме він виплачує допомогу.

Ушакова Лілія, податковий експерт журналу "Податки & бухоблік"
Бухгалтер 911

Схожі публікації

відео / фото