Як інспектори праці виявляють незареєстрованих офіційно працівників

Дата публікації: сб, 11/06/2021 - 21:05

 

Т.в.о. голови Держпраці Віталій Сажієнко розповів, що Держпраці тісно співпрацює з податковою службою та Пенсійним фондом. Завдяки доступу до інформаційних баз Держпраці має змогу співставляти та аналізувати дані, виявляючи роботодавців, які із високою ймовірністю використовують незадекларованих працівників.
 
«На практиці це виглядає приблизно так. У звітах податкової ми бачимо компанію із значними обсягами виробництва і мільйонними оборотами. А от згідно даних Пенсійного фонду у ній працює тільки, скажімо, троє співробітників. Або інший приклад: у податковій на підприємство зареєстровано 12 реєстраторів розрахункових операцій (РРО), а кількість офіційно оформлених працівників всього 4. Такі невідповідності, зрозуміло, самі собою наштовхують на підозри. Червоним сигналом для інспекторів також є ситуація, коли на підприємстві переважна більшість співробітників працюють за цивільними договорами. Особливо насторожують випадки, коли на таких умовах працюють, наприклад, водії чи продавці, при чому не рік-два, а десять, а то й більше», - сказав Сажієнко.
Будь-яка достовірна інформація про те, що той чи інший роботодавець використовує незадекларовану працю, може стати приводом для інспектування. Найчастіше це звернення громадянина, але не анонімні, а тільки ті, де є дані адресанта.
 
Також з інспекційним відвідуванням Держпраці може вийти до тих роботодавців, у яких інспектори проводили роз'яснювальну роботу, але позитивної динаміки у працевлаштуванні неоформлених працівників згодом не побачили.
 
Для встановлення, що працівник дійсно не оформлений офіційно інспектор праці перевіряє первинні кадрові і бухгалтерські документи, співставляє документальні дані із кількістю присутніх на робочих місцях.
 
До порушників застосовують санкції:
  • Для першої та третьої груп спрощеної системи оподаткування наразі йде попередження, для решти суб'єктів - штраф у 60 000 грн.
  • Повторне порушення з неоформленим працівником вже каратиметься штрафом у 180 000 грн.
 
Такі штрафи передбачені за кожного неоформленого працівника. Роботодавець має не тільки сплатити штраф, але й укласти трудовий договір із працівником.

 

Юридична компанія WINNER 

Схожі публікації

відео / фото