Як примусити органи приватизації вчинити дії з оформлення приватизації житла

Дата публікації: ср, 09/04/2019 - 15:49

У справі №183/1913/16 ВС (https://u.to/S2U_Fg) визначив: якщо орган приватизації зволікає з винесенням відповідного рішення та вчиненням інших дії, суд має право зобов`язати його розглянути заяву про передання житла в приватну власність, вчинити певні дії.

Особа звернулася з позовом про визнання незаконними рішень органу приватизації про відмову у приватизації і зобов’язання вжити заходів по приватизації квартири.

Суд першої інстанції позов задовольнив. Апеляційний суд це рішення скасував у частині зобов’язання Квартирно-експлуатаційного відділу як органу приватизації вжити заходів щодо приватизації квартири.

ВС визнав рішення апеляційного суду помилковим та дійшов протилежних висновків.

✔️ Ч.5 ст. 5 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» передбачено одноразове право кожного громадянина на безоплатну приватизацію житла.

✔️ Відповідно до ч.10 ст.8 зазначеного Закону, органи приватизації не мають права відмовити мешканцям у приватизації займаного ними житла.

✔️ Закон містить вичерпний перелік підстав для відмови у приватизації.

ВС зауважив, що в цій справі органи приватизації не мали права відмовити мешканцям квартири у приватизації їх житла. Виключення, на які посилався орган приватизації, прямо не визначені Законом «Про приватизацію державного житлового фонду».

Отже, відмова в оформленні передання у приватну власність та приватизації квартири суперечить законодавству і порушує право скаржників на отримання житла у власність, а суд уповноважений змусити орган приватизації виконати його обов’язок вжити всіх належних та достатніх заходів щодо передання у власність квартири скаржникам в порядку передбаченому ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» та Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян.

Позиція ВС також цікава застосуванням принципу пропорційності у розумінні ЄСПЛ.

ZakonOnline

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)