Як вибути з податкового резидентства України

Дата публікації: чт, 11/19/2020 - 11:12

 

Питання:

Питання три:

1. Чи я вважаюсь податковим резидентом України?

2. Якщо так, як я можу вибути з податкового резидентства України?

3. Як/чи податкова може визначити, чи я являюсь податковим резидентом України?

Ситуація: 

- Не прописаний в Україні.

- Не перебуваю в Україні довше, ніж 180 днів.

- Не маю ФОП.

- Не маю нерухомості. 

- Разом з дружиною, подорожуємо, не маємо прописки в іншій країні. Резидентства теж не маємо в жодній іншій країні.

- Фактично, ми не є податковими резидентими жодної іншої країни. 

- Громадянин України.


Відповідь:

Податковий кодекс України надає визначення понять резидент/нерезидент.

Згідно з п. 14.1.213 Кодексу, резиденти - це:

в) фізична особа - резидент - фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

У разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.

Якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

Якщо всупереч закону фізична особа - громадянин України має також громадянство іншої країни, то з метою оподаткування цим податком така особа вважається громадянином України, який не має права на залік податків, сплачених за кордоном, передбаченого цим Кодексом або нормами міжнародних угод України.

Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Не зважаючи на те, що Ви є громадянином України, але враховуючи те, що Ви:

1. Не прописані в Україні (тобто не маєте місце реєстрації проживання- цю ознаку щодо резидентства можна розглядати як основну)

2. Перебуваєте в Україні менше 183 днів протягом податкового року ( тобто з 01.01. по 31.12).

3. Не маєте центр життевих інтересів в Україні, тобто, нерухомості, місця роботи, ФОП, джерел доходів в Україні, тому з позиції оподаткування Ви НЕ є резидентами України. 

Доходи, які Ви можливо отримуєте за межами України, або на території України іноземного походження, не підлягають оподаткуванню за українським законодавством у зв'язку з тим, що по ознакам згідно п. 14.1.213 Податкового кодексу, Ви не є резидентами з точки зору оподаткування. 

Що стосується Вашого другого питання : "2. Якщо так, як я можу вибути з податкового резидентства України?"

Процедури набуття або припинення резидентства України не передбачено діючим законодавством, адже його наявність або відсутність визначається виходячи з ознаків, передбачен п. 14.1.213 Податкового кодексу України.

 

ава
 
Адвокат Марина Бекало
B2BConsult всеукраїнський онлайн сервіс консультацій із законодавства

Схожі публікації

відео / фото